Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - zbiobi - 2009-08-09

(2009-08-09, 13:47:14)Losanger napisał(a): zbiobi Nie zgadzam się z 2.pkt nikt nie musi zakładać działalność gospodarczą ze względu na jakikolwiek duży dochód pracując u firmy zagranicznej tym bardziej jeśli ktoś jest wy łącznościowym fotografem np. w iStockphoto Exlusiv to jest to pracownik zatrudniony co innego gdybyś prywatnie założył swoją stronę stockową i sprzedawał z niej zdjęcia to chyba masz obowiązek zakładać działalność gospodarczą. Kiedyś rozmawiałem ze znanym fotografem Abu z Istocka (Inspektor). Zapytałem się Pana Andrzeja czy ze względu na jakikolwiek dochód ze Stocków musimy zakładać działalność gospodarczą. Odpowiedź dostałem, że NIE tylko obowiązkiem jest odprowadzanie 50% podatku od połowy przychodu.

Pozdrawiam Smile
Losanger, niestety fotograf uploadujący zdjęcia do stocków, w żadnym wypadku nie jest ich pracownikiem. I nie ma tu żadnego znaczenia to, czy działa na zasadach EX. Umowy wyraźnie określają, kim są strony: fotograf to dostawca, stock to pośrednik w sprzedaży licencji.
Zatem fotograf wszystko co robi w zakresie tej działalności, robi to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność i podlega krajowemu rozliczeniu fiskalnemu.
Pan Andrzej niewątpliwie miał rację-nie usuwa to jednak wątpliwości jakie zaznaczyłem w poprzednim poście. Napiszę raz jeszcze-granica między kwalifikowaniem takiej sprzedaży, jako podlegającej pod działalność gospodarczą lub nie, jest niezwykle cienka i w zasadzie zależy w ostatecznym rozrachunku od interpretacji jaką narzuci dany oddział US.
Uszczegóławiając-zgodnie z prawem, konieczność założenia dz. gosp. nie wynika wcale z wielkości zysków. Wynika wprost z przesłanek iż, jest to:
działalność zarobkowa, wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany prowadzona przez podmiot jakim może być zarówno osoba prawna jak i osoba fizyczna.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - canion - 2009-08-09

(2009-08-09, 20:10:07)Losanger napisał(a): dostajemy co miesiąc tylko wynagrodzenie więc po co mielibyśmy zakładać działalność gospodarczą pracując dla kogoś?

i tu jest kluczowa myśl Twoje postu. jeśłi ZUS dojdze do tego samego wniosku czyli że dostajemy wynagrodzenie systematycznie to piłka bedzie krótka bo taka działalnośc ma znamiona działalności gospodarczej wykonywanej w sposób ciągły i albo płaciśz ZUS ty albo powinien go za Ciebie płacić pracodawca o ile masz umowę o pracę. Jeśłi pracujesz na etacie to problem ZUSu masz z głowy bo płaci go własnie pracodawca.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Losanger - 2009-08-11

Już mamy nawet na Onecie http://biznes.onet.pl/sprzedaz-zdjec-z-wakacji-opodatkowana,18569,3026506,1,prasa-detal


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - zbiobi - 2009-08-14

Z ostatnich wydarzeń.
Gazeta Prawna:
"Zmiana ordynacji podatkowej: Ministerstwo Finansów planuje podwyżkę karnych odsetek.
To nie koniec zmian. Urzędnicy skarbowi otrzymają uprawnienie, które pozwoli im na sprawne pozyskiwanie informacji o podatnikach działających w internecie. Takich danych będą musiały udzielać np. portale, za pośrednictwem których podatnicy handlują w sieci.
Większość proponowanych zmian miałaby wejść w życie 1 stycznia 2010 r."


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - robgr85 - 2009-08-14

ostro, zbiera się na burzę (a ja już żyłem w przekonaniu że takie uprawnienia US posiada od kilku ładnych lat). Ciekawe tylko, jak Polscy urzędnicy wycisną informacje z zagranicznych portali...

Pozdr.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - hadrian - 2009-08-14

chodzi raczej o allegro i tego typu.....


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - zbiobi - 2009-08-14

(2009-08-14, 22:09:42)robgr85 napisał(a): ostro, zbiera się na burzę (a ja już żyłem w przekonaniu że takie uprawnienia US posiada od kilku ładnych lat). Ciekawe tylko, jak Polscy urzędnicy wycisną informacje z zagranicznych portali...

Pozdr.

Z zagranicznych portali, chyba trudno będzie US uzyskać informacje.
Podobnie było dotąd z polskimi platformami, które często nie chciały ujawniać danych osobowych użytkowników. Kontrolujący dysponowali najczęściej adresem IP lub nr. konta bankowego. Nie oznaczało to jednak braku możliwości skontrolowania podatnika-US zwraca się w takim przypadku do banku, o udostępnienie danych klienta. Może też zablokować środki na koncie, na poczet zaległości podatkowych wobec fiskusa lub ZUS-u.
Poza tym, należy odróżnić "zwykłe" kontrole US, od tych dokonywanych przez Urząd Kontroli Skarbowej, który ma uprawnienia wręcz policyjne, ze stosowaniem przymusu fizycznego włącznie. UKS w przypadku rozpoczętego dochodzenia, ma prawo zarządać od banku wszelkich informacji o koncie klienta.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - zbiobi - 2009-08-15

(2009-08-14, 23:17:32)hadrian napisał(a): chodzi raczej o allegro i tego typu.....

Hadrian, niekoniecznie...Nie widzę żadnych przeszkód, w kontroli transakcji np. StockPlus.pl
Handel to handel, pieniądz to pieniądz...Szczególnie w dobie kryzysu i deficytu budżetowegp...Icon_wink


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - hadrian - 2009-08-15

przeszkód i ja nie widzę.... ale sadze że takie był cel tej ustawy i taki będzie główny cel poszukiwań....


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - zbiobi - 2009-08-15

(2009-08-15, 01:41:18)hadrian napisał(a): przeszkód i ja nie widzę.... ale sadze że takie był cel tej ustawy i taki będzie główny cel poszukiwań....

Masz całkowitą rację. Bo tam ewidentnie szara strefa ma się znakomicie, na co szczególnie skarżą się legalnie działające sklepy internetowe. Spora część sprzedających, w ogóle nie odprowadza żadnego podatku a krążą tam spore pieniądze...
Niemniej pętla fiskalna coraz bardziej się zaciska, nad ogólnie rozumianym netowym biznesem. Warto więc trzymać rękę na pulsie.