Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - mszumlas - 2009-07-23

Ok, dzięki za pomoc Smile Już się nie mogę doczekać Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rocher - 2009-07-30

witam


ja do sprawy nic nowego nie wniosę, mam jedynie pytanie

Mam działalnośc gospodarczą związaną m.in z fotografią, nie jestem vatowcem, jestem na księdze przychodów i rozchodów.
Chciałabym być przykładnym podatnikiem Icon_cheesygrin i płacić podatki za stocki jak coś na nich zarobię.
Przeczytałam cały ten temat, wypowiadają się osoby prowadzące działalnośc, ale sa to vatowcy albo na podatku liniowym.
Poradzi ktoś jak to wpisać w księgę, czy wpisywać dochód w całości czy te 50%?
Będę wdzięczna za konkretną odp

Joanna


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - tama - 2009-08-01

Jeszcze jedno pytanie gdzie na iStockphoto znajdę ich nr NIP do wystawienia faktury VAT? bo księgowa chce wiedzieć czy jest aja szukam i nie mogę znaleźć. natomiast obiecuje że podzielę się rozwiazaniem ksiegowym jakie zastosuje


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Andy - 2009-08-07

Chyba już o tym mówiono, więc tylko jako ciekawostka bo artykuł ukazał się dzisiaj.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rachwal - 2009-08-07

Wiecej takich ekspertow ...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - zbiobi - 2009-08-08

Biorąc pod uwagę zamęt panujący w interpretacji przepisów podatkowych, widać dobrze iż urzędy skarbowe (jak nierzadko zresztą) wciąż mają z tym problem. Będzie tak dopóty, dopóki przepisy będą niedoprecyzowane. W ostatecznym rozrachunku za wszystko zapłaci oczywiście podatnik.
Sytuacja jest nieco podobna do tej, z jaką mają do czynienia handlujący na Allegro. Nie tak dawno Izba Sk. orzekła, iż bierze pod lupę transakcje handlowe na tej platformie. Oczywiście meritum dotyczyło sporu wokół konieczności zakładania działalności gospodarczej.
Nasze przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że określenia typu: "zorganizowana, permanentna działalność obliczona na zysk" itp, dają niezwykle szeroką (uznaniową) możliwość interpretacji. Bo przecież dla jednego urzędnika miesięczna średnia sprzedaż licencji na zdjęcia w ilości kilkudziesięciu sztuk, wyczerpie znamiona dz. gosp. Dla innego zaś, w skrajnych przypadkach, samo zamieszczenie rozbudowanego portfolio, które nie cieszy się wielkim powodzeniem, stanie się podstawą do takiego wniosku. Ilośc możliwych wariacji jest spora...
Jeśłi jednak wszyscy dobrze znamy realia życia, prawdopodobnie praktyka będzie/jest następująca:
1. osoby wykazujące niewielki roczny dochód ze stocków (zapewne do wielkości co najwyżej kilku tysięcy zł.) spotkają się z pobłażliwością US, w myśl nie poruszania drażliwego tematu; (może to zbytni optymizm...);
2. ci którzy zarabiają znacznie więcej i "nie daj Boże dość regularnie", narażają się na obstrukcje i wnikliwą kontrolę.
Skoro jest jak jest, myślę że osoby z pierwszej grupy powinny rozliczać się na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem powyższych zarobków w rocznym zeznaniu podatkowym i z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania tej części przychodu. (W tym wątku podawano już linki do takiej interpretacji).
Obawiam się jednak, że osoby z drugiej grupy by spać spokojnie, powinny założyć dz. gosp.-w duchu zapisu ustawy o ciągłej i permanentnej sprzedaży itd... Przy sporej sprzedaży na stockach, nie będzie to duży koszt. Tym bardziej jeśli ktoś osiąga inne dochody, których wysokość przekroczy min. płacę (obecnie 1276 zł brutto/w przyszłym roku 1317 brutto)-zwolniony jest z obowiązku zusowskiego, za wyjątkiem składki zdrowotnej.
Oczywiście najlepszym wyjściem jest zwrócenie się o indywidualną interpretację fiskalną, do właściwego US. Ale trzeba liczyć się z tym, że w tym wypadku jesteśmy zobligowani, by zastosować się do orzeczenia, choćby nie był po naszej myśli. No chyba że, mielibyśmy jeszcze na tyle sił, by nadać sprawie dalszy ciąg prawny, na drodze odwołania do IS lub zaskarżenia do NSA.
Na dzień dzisiejszy innych wyjść nie widzę.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - kaczor58 - 2009-08-09

(2009-08-08, 21:52:26)zbiobi napisał(a): Biorąc pod uwagę zamęt panujący w interpretacji przepisów podatkowych...
...Na dzień dzisiejszy innych wyjść nie widzę....
Myślę, że mimo wielu postów dotyczących rozliczenia podatkowego ten temat powinien być jednym z ważniejszych punktów FAQ Forum.
Czytając wątki podatkowe i zestawiając to z popularnością Forum SB, zacząłem się zastanawiać czy istnieje coś takiego jak Stowarzyszenie Fotografów Stockowych, albo coś na ten kształt. Gdyby takie stowarzyszenie zaczęło drążyć temat w zakresie interpretacji i wykładni przepisów, byłaby duża szansa na poprawienie przepisów - jednolite i spójne traktowanie wszystkich focących na Stocki, we wszystkich Urzędach Skarbowych. ( Dziś pewnie jest to różnie i indywidualnie w poszczególnych US)
Rafale może oprócz FAQ zapoczątkujesz powstanie Stowarzyszenia?... Icon_wink
Pewnie wiele innych spraw też silą Stowarzyszenia byłoby łatwiej popchnąć
pozd w


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Losanger - 2009-08-09

kaczor58 dobry pomysł, też jestem za stowarzyszeniem, razem moglibyśmy wiele Smile

zbiobi Nie zgadzam się z 2.pkt nikt nie musi zakładać działalność gospodarczą ze względu na jakikolwiek duży dochód pracując u firmy zagranicznej tym bardziej jeśli ktoś jest wy łącznościowym fotografem np. w iStockphoto Exlusiv to jest to pracownik zatrudniony co innego gdybyś prywatnie założył swoją stronę stockową i sprzedawał z niej zdjęcia to chyba masz obowiązek zakładać działalność gospodarczą. Kiedyś rozmawiałem ze znanym fotografem Abu z Istocka (Inspektor). Zapytałem się Pana Andrzeja czy ze względu na jakikolwiek dochód ze Stocków musimy zakładać działalność gospodarczą. Odpowiedź dostałem, że NIE tylko obowiązkiem jest odprowadzanie 50% podatku od połowy przychodu.

Pozdrawiam Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - canion - 2009-08-09

Losanger - Andrzejowi chodziło konkretnie o podatek 18% od 50 % przychodów ze stocków bo z Twojej wypowiedzi to jasno nie wynika.

Po za tym przepisy też ulegają zmianom. w/g mnie wiekszym zagrożeniem niż owe podatki / które w tej czy innej formie każdy z nas płaci i już/ jest interpretacja ZUS-u nt czy stocki to działalność gospodarcza tzw ciągła czy nie.

a co do Stowarzyszeń - zapomnijcie. tego nikt nie ogarnie ani organizacyjne, ani finansowo, ani księgowo.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Losanger - 2009-08-09

Canion wyraźnie się zapytałem Andrzeja o tym czy trzeba zakładać działalność gospodarczą sprzedając zdjęcia na stocku bez względu na dochody. Pan Andrzej wyraźnie odpowiedział mi, że nie co do podatków się zgadzam a Ty Canion próbujesz na siłę napisać, że Panu Andrzejowi konkretnie chodziło o podatek a nie o działalność gospodarczą. To jeśli Canion uważasz, ze Andrzejowi nie chodziło o to co zapytałem to rozmawiałeś z Andrzejem za mnie? To może nam napiszesz co Ci doradził Andrzej? jeśli z Andrzejem rozmawiałeś Smile

Z tym Zusem to ja Cię nie rozumiem. Zus może się przyczepić tylko do tego co prowadzi działalność gospodarczą prywatnie czy płacimy składki czy nie i tylko tyle. Działalność gospodarczą prowadzą Stocki a my jesteśmy tylko pracownikami (zwykłymi fotografami) dostajemy co miesiąc tylko wynagrodzenie więc po co mielibyśmy zakładać działalność gospodarczą pracując dla kogoś? Stocki tylko dzięki nam się dorabiają. Jeśli nasze zdjęcia są sprzedawane przez firmy stockowe które połowę czy więcej od sprzedanego zdjęcia biorą dla siebie no i plus podatki więc dostajemy ze 20,30% na czysto a przy zakładaniu działalności gospodarczej jeszcze mniej Smile