Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - craft08 - 2009-05-28

robgr85 dotyczy to co miesięcznych przelewów?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - robgr85 - 2009-05-28

(2009-05-28, 21:04:44)craft08 napisał(a): robgr85 dotyczy to co miesięcznych przelewów?

Banki zagraniczne robią co jakiś czas (z tego co sobie przypominam to chyba jest to 6 miesięcy) raporty z zagranicznych tranzakcji.

Odnośnie równowartości 1000euro (tutaj przepisy znam akurat lepiej niż w kwestiach finansowych transakcji międzynarodowych), to chodzi o jednorazową wypłatę, wpłatę lub wymianę. Jeśli jednego dnia w banku zamienisz 700Euro (równowartość) na złotówki, i potem następnego dnia znowu pójdziesz wymienić 700Euro to pewnie nic nie będzie raportowane, jeśli jednak jednego dnia pójdziesz wymienić 1400Euro (w każdym bądź razie walutę wartą więcej niż 1000Euro) to bank (kasjer) ma obowiązek wypełnić odpowiedni papier który wyleci z banku do odpowiednich organów państwowych.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - craft08 - 2009-05-28

robgr85 Masz wiedzę Smile Dziękuje Ci za odpowiedź


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - tama - 2009-07-15

Witam wszystkich Smile
Doskonały watek, zresztą jedyny konkretny.
Ale...
Mam DG na osobę(w zakres wchodzi grafika internet itp) Ponieważ czasomi robię jakieś animacje flash, które leżą niewykorzystane, postanowiłam je wrzucić na Istockphoto. niech coś tam zarabiają.
No i teraz schody, jak to rozliczyć.Przeczytałam wątek, i zadzwoniłam na krajową informację podatkową. 0801 055 055.
Opisałam sytuację i... odpowiedź mnie zbiła z tropu.
Każda sprzedaż jest w momencie wykonania dochodem i zgodnie z tą datą muszę zastosować różnice kursowe. Czyli jeśli sprzedam codziennie 1 szt to mam 30 różnic kursowych do policzenia. Oczywiście w tym momencie powstaje również obowiązek podatkowy.

Na pytanie czy nie można by było tego robić miesięcznie bo w końcu to sprzedaż ciągła dostałam odpowiedź , że sprzedaż ciągła w sensie ustawowym tylko wtedy jeśli mam zawartą umowę rozliczenia na powtarzalny określony czas np miesiąc.
Nie można też skorzystać z rocznego rozliczania praw majątkowych bo potrzebna jest fizyczna papierkowa umowa o dzieło.

O VAT już nie pytałam...

Zdecydowanie wolałabym zarejestrować się jako osoba prywatna na stocku, bo jak za rok dwa zlikwiduję firmę itp to ciężko będzie to odkręcić.
Pozostaje mi tylko wnisek o indywidualną interpretaję w US, ale jesli oni maja podobne zdanie co ich informacja podatkowa ???!!

I teraz pytanie, wiem że znaczna część osób rozlicza te dochody tylko w picie rocznym. Czy ktoś z Was występował o interpretacje do US i jaka była odpowiedź? Lub miał kontrolę z US i okazało się że rolicza prawidłowo i nie ma do tego zastrzeżeń?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ajt - 2009-07-15

W zależności od tego, jak opiszesz sytuację, taką odpowiedź dostaniesz. Osoba odpowiadająca przeważnie w ogóle jest nie w temacie, więc improwizuje, trzymając się tego, co do Ciebie usłyszała. Jak więc powiesz, że to Ty sprzedajesz, to owszem, każdą jedną sprzedaż masz potraktować osobno. Zauważ jednak, że to nie Ty jesteś stroną transakcji z klientem końcowym, tylko stock, z którym rozliczasz się wg zupełnie innych zasad, wynikających z zakceptowanej umowy.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - tama - 2009-07-15

To bardzo słuszna uwaga.
Rzeczywiście określenie, że ja sprzedaję to pewna nadinterpretacja (lub uproszczenie) ale jak mam to nazwać językiem w miarę urzędowym?

Jestem zarejestrowana na Istockphoto, na siebie imiennie kupowałam kiedyś kilka fotek prywatnie.
Teraz chciałabym sprzedawać i zastanawiam się czy muszę złożyć drugie konto firmowe? Mam DG na nazwisko czyli wg polskiego prawa firma to ja. Więc oczywiście rozliczałabym się się jako firma. Ale nie wiem czy są różnice w korzystaniu ze stocku dla firmy i osoby fizycznej?
(Bo oczywiście w Polsce w rozliczaniu są )
Jak wygląda dokumentacja sprzedaży/ osiąganych dochodów? Jakiś pdf do wydruku, info na stronie, czy tylko przekaz pay pal?
Wiem,ze pytania są banalne, ale nie wszystkie informacje są dostępne po polsku (a po polsku ustawy i umowy też czasem ciężko zrozumieć)


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - mszumlas - 2009-07-23

Przeczytałem prawie cały wątek i nadal mam pewien mętlik w głowie. Bardzo bym prosił o odpowiedź osoby, które już się rozliczają o potwierdzenie tego co dzisiaj dowiedziałem się w US - choć panie w US nie była do końca pewna Icon_wink

Dowiedziałem się, że w przypadku Shutterstock - do US w USA odprowadzone jest 10% a w Polsce muszę na picie 36 w rubryce praw autorskich podac kwotę dochodu i mniej więcej wyjdzie do zapłacenia 8%. Piszę mniej więcej ponieważ to jakoś liczone jest proporcjonalnie - nie chcę wchodzić w szczegóły.

Dodatkowo powiedziano mi, że wcale nie muszę zakładać DG a moje zarobki na stockach rocznie nie przekroczą 3000 - 4000 PLN

Prawda czy fałsz? Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - canion - 2009-07-23

niestety co do wysokości podatku Panie wprowadziły Cie w błąd. Shutterstock rozliczy Ci tylko 10% podatku ale od sprzedaży w USA. od całej reszty musisz zapłacić podatek w PL. ja kdla mnie to powinno byćtak że w Pl doplacamy 8% podaku to sprzedaż usa i 18 do pozostałej reszty. Problem w tym że nie mamy poki co na reku żadnych papierów odnośnie tych 10% wiec możemy sobie nasze gdybania w buty schować .
do tego gwarantuję Ci że jak udasz sie do tego samego okienka tylko bedzie tam siedziała inna Pani to uzyskasz całkiem inną odpowiedz. i tak do skutku aż zgromadzisz wersję każdej okienkowej Pani .
Dopoki nie masz interpretacji na piśmie ze swojego US to takie okienkowe zapewnienia możesz między bajki włożyć/ teraz tylko pytanie czy pojedziesz "po bandzie" i imiennie o taką interpretację wystąpisz.

do tego pewnie pytałeś okienkową panią na okoliczność "sprzedazy zdjęć". to teraz idz i spytaj o "sprzedaż licencji na wykorzystanie zdjęć" . zdziwisz sie . widok paniki w oczach tych Pań - bezcenny co nie zmienia faktu że za wszelkie błedy zapłacisz Ty


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - mszumlas - 2009-07-23

No to widzę, że czeka mnie jeszcze dłuższa wizyta w US Smile A powiedz mi proszę, czy wiesz może czy płacąc ten podatek w Polsce, jako os. fizyczna będę musiał użyć PIT 36? czy może jakiś inny.

PS: nie mogę doczekać się wytrzeszczu pani z okienka Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - canion - 2009-07-23

tak. to jest chyba PIT 36 pkt dot. dochody z tytułu praw autorskich a wieć nie sprzedaż zdjęć jako takich co w naszym przypadku jak najbardziej prawdą bo zdjęc nikomu nie sprzedajemy a jedynie prawa do ich wykorzystania

jeśłi chcesz mieć pełny odlot to mozesz Pani deliktanie dorzucić uwagę ża częśc tych zdjęć sprzedajesz w stanach i płacisz tam już podatek 10 % cześc sprzedajesz za pośrednictwem firmy amerykańskiej ale nie płacisz tam podatku . a resztę sprzedajesz nie wiesz gdzie i podatek chcesz płacić w PL

aha. weż termos i kanapki bo po takim pytaniu system komputerowy US sie zwiesi jak nic