Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - domin - 2009-03-27

Witam wszystkich po raz pierwszy,

Pozwólcie, że podzielę się z Wami moimi doświadczeniami.
Od ponad dwóch lat sprzedaję zdjęcia na microstocku i do dzisiaj nie wiem jak się z tego rozliczać, wiem że może brzmi to idiotycznie, ale taka jest prawda, nie ma jednego konkretnego przepsiu, który miałby zastosowanie do mojego przypadku, a to dlatego, że niestety prowadzę działalność gospodarczą z zakresu fotografii i w dodatku jestem płatnikiem vat, a nawet vat EU. Mój księgowy nie ma pojęcia jak to rozliczyć i uważa, że lepiej się nie ujawniać, bo będą dopytywać skąd takie kwoty, a nie inne na jakiej podstawie przeliczane/rozliczane, gdzie faktury etc. Jeśli chodzi o doradców podatkowych to każdy ma inną wizję rozliczania tej formy przychodu i słono sobie liczy za poradę 700zł!, w US oczywiście nikt nic nie wie, albo opowiada banialuki. Już nawet dzwoniłem na infolinię do Ministerstwa Finansów czy coś takiego, Pani po konsultacji z ekspertem stwierdziła, że też nie wie jak to rozliczać, że vatu to raczej nie muszę płacić ale podatek powinienem zapłacić od każdego sprzedanego zdjęcia nawet za 20 centów i do tego jeszcze wystawić fakturę - pytanie komu, skoro nawet nie wiem kto zakupił zdjęcie gdyż nie mam takich informacji a może bankowi zdjęć, wtedy cały dzień musiałbym siedzieć i nic innego nie robić tylko drukować faktury... Na koniec poradziła mi, żebym się "podłożył" i napisał oficjalne zapytanie do Ministerstwa Finansów (składa się formularz i oczekuje na odpowiedź do 3 miesięcy, niestety formularz zawiera wszystkie dane osobowe, więc jak się zapewne domyślacie nie skorzystałem z jej rady). Tak więc szlag mnie trafia, bo nie daje mi ta sprawa spokoju a chciałbym ją raz na zawsze rozstrzygnąć i zapłacić podatek! I co radzicie drodzy forumowicze?

Pozdrawiam,
D.

(2009-03-13, 20:36:14)campsis napisał(a): Ależ "piękna" tabela !!! Tylko dlaczego za "wytwarzanie waty z cukru" płaci się 84 zł a za "usługi fotograficzne pozostałe" (to MY) 231 zł. Toż to rasizm jakiś.
A tak bardziej serio to przerażające jest, że dziesiątki tysięcy urzędników produkują tak idiotyczne tabele za nasze podatki.
Przecież mogliby w tym czasie robić zdjęcia lub....watę z cukru.



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Gubcio - 2009-04-07

Witam wszystkich .... chciałbym dorzucić kilka informacji które dzisiaj otrzymałem w infolini Krajowej Informacji Podatkowej ... (jestem osobą fizyczną i pracuje na etacie)
Sprzedaż zdjęć na mikrostock'ach rozliczana jest jako przychód z praw majątkowych ... i rozliczana jest w rozliczeniu rocznym ... podatek płacę za cały rok wtedy kiedy wypełniam pit roczny (czyli do końca kwietnia) a nie w cyklach miesięcznych jako zaliczka na podatek ... nie wypełniam żadnej dodatkowej deklaracji ale w swom picie rocznym wpisuje odpowiednią kwotę ... nie mam jeszcze pewności odnośnie 50% kosztów uzyskania ... choć Pani przeczytała mi co stanowi prawo i wydaje mi się iż miesczę się w tym przepisie .....


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - cauchy - 2009-04-12

Czesc

Trafilem tutaj, bo tez mam klopot z tym paskudnym podatkiem. Ale sluchajcie. Jesli mnie pamiec nie myli, to mamy z USA umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania. Czy w takim razie nie latwiej i taniej byloby sie rozliczyc (jakos) w USA? Byc moze maja tam tez jakas kwote wolna od podatku - wtedy bedac ponizej tej kwoty, podatku w ogole bysmy nie placili?

cauchy


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ajt - 2009-04-12

Uniknięcie podwójnego opodatkowania polega chyba na tym, że od podatku wyliczonego tutaj masz prawo odjąć kwotę podatku już zapłaconego w innym kraju. W ten sposób nie opodatkowujesz ponownie całego dochodu, lecz dopłacasz ewentualną różnicę, jeśli zdarzy się, że w naszym kraju stawki są wyższe. Żeby jednak z tego skorzystać, należy zarejestrować się jako podatnik w USA (przesłać do ichniego urzędu potwierdzony notarialnie któryś formularz - do znalezienia w linkach podanych gdzieś wyżej, potem jakoś dać znać stockom, jaki jest nasz status podatkowy, a jeszcze później wydębić od nich (a może i od urzędu podatkowego) odpowiednik naszych pitów, które będą podstawą do odliczenia u nas zapłaconego tam podatku. Tak to chyba z grubsza wygląda, jak ktoś przez to przechodził i wie lepiej, niech mnie poprawi Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2009-04-16

Jak idzie rozliczanie? Moze cos nowego sie pojawiło jeśli chodzi o interpretacje? Terminy gonią...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Losanger - 2009-04-16

Moj kumpel byl ostatnio w us i rozmawial z urzednikiem na temat podatkow. Kumpel sie zapytal jakie sa kary jesli nie oplacimy podatkow powiecmy jesli zarobimy 50 tys zl ze stockow w ciagu dwoch lat. Urzednik powiedzial mu, ze kare mnozy sie przez 10x50 tys zl czyli wychodzi to 500 tys zl. Mozliwe to, ze az tyle? Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - robgr85 - 2009-04-17

(2009-04-16, 20:56:21)Losanger napisał(a): Moj kumpel byl ostatnio w us i rozmawial z urzednikiem na temat podatkow. Kumpel sie zapytal jakie sa kary jesli nie oplacimy podatkow powiecmy jesli zarobimy 50 tys zl ze stockow w ciagu dwoch lat. Urzednik powiedzial mu, ze kare mnozy sie przez 10x50 tys zl czyli wychodzi to 500 tys zl. Mozliwe to, ze az tyle? Smile

Kumpla złapali na niepłaceniu podatków i opiszę jak to wyglądało w jego przypadku.

Musiał zapłacić należności z odsetkami naliczonymi za 5lat (które US czekał aby upomnieć się o niezapłaconych podatkach). Z tego co wiem, to jak nie płaci się podatków to można dostać dodatkowy mandat karny (nie pamiętam jakiej wysokości, ale dość spory, jakaś ustawa to reguluje). WYDAJE MI SIĘ, że jeśli dostaniesz list z US że musisz zapłacić należny podatek z odsetkami, zrobisz wszystko tak jak Ci każą, a jest to Twoje pierwsze 'ups' z US to nie dostaniesz takiego dodatkowego mandatu (kolega nie dostał).

Bałbym się sądzić z US, bo już słyszałem jakieś legendy o 'czarnych listach', np coroczne kontrole US i ZUS, nie wiem ile w tym prawdy ale wolałbym nie ryzykować Icon_razz


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2009-04-21

Znalzłem taki artykuł w sieci.

http://www.eporady24.pl/sprzedaz_zdjec_photo_stock,artykuly,0,0,597.html

moze komus pomoze.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - martinlubpl - 2009-04-21

fajny artykul tylko ze...
niestety agencja stockowa nie wystawi nam pit-11 (ten co sie otzrymuje do konca lutego) z wypisana rubryczka przychody z praw majatkowych, autorskich itp. chyba ze sie myle, moze da sie jakos wyciagnac od istocka i reszty jakis swistek podatkowy. a bez pit-11 US odrzuci zeznanie roczne w ktorym wpiszecie 50% kosztow. czyli standardowo placimy 19% od calosci. ale w przyszlym roku juz tylko 18%. a za dwa lata.... koniec swiata


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - robgr85 - 2009-04-21

(2009-04-21, 16:50:49)martinlubpl napisał(a): fajny artykul tylko ze...
niestety agencja stockowa nie wystawi nam pit-11 (ten co sie otzrymuje do konca lutego) z wypisana rubryczka przychody z praw majatkowych, autorskich itp. chyba ze sie myle, moze da sie jakos wyciagnac od istocka i reszty jakis swistek podatkowy. a bez pit-11 US odrzuci zeznanie roczne w ktorym wpiszecie 50% kosztow. czyli standardowo placimy 19% od calosci. ale w przyszlym roku juz tylko 18%. a za dwa lata.... koniec swiata

a jakie trzeba wpisać koszta uzyskania przychodu (też zapłaciłem 19% od całości)?