Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - iksx - 2019-03-26

Witam,
czy jest jakieś rozliczenie podatku z Fotolii ?  tak jak z innych stoków za sprzedaż w USA? Gdzie to można uzyskać albo ściągnąć ?  Będę wdzięczny za info. Pozdrawiam


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - 55marek55 - 2019-03-26

Do tej pory nie było, pewnie w tym roku też nie będzie.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Dit - 2019-03-31

Cześć!
Ja bym się chciała raz a porządnie dowiedzieć czy aby zarabiać na stocku muszę zakładać działalność gospodarczą.
Z tego co zdążyłam wyczytać - nie muszę, ale w wątpliwość wprowadziła mnie informacja umieszczona w serwisie Adobe Stock.

Otóż, loguję się do Adobe Stock, wchodzę w konto dostawcy i w informacje podatkowe. Żeby zacząć zarabiać muszę wypełnić niezbędne formularze. Pierwsze co widzę to ogromna informacja:

"Wszyscy dostawcy muszą przeczytać następujący dokument
Sprzedaż licencji na prace twórcze stanowi działalność gospodarczą. Dochód dostawców Adobe Stock uzyskany z takiej sprzedaży w USA może podlegać podatkowi potrącanemu u źródła, nakładanemu przez urząd IRS (amerykański Urząd Skarbowy). (...)"

I teraz - co robić drodzy internauci?

Pracuję na etacie, na stocku chciałam sobie dorobić po godzinach. Na pewno nie chciałabym robić tego w sposób ciągły czy zorganizowany - ot tak jak mnie najdzie ochota to zrobię grafikę i wrzucę.
No i mam problem bo ze wszystkich opisów, które czytałam, wnioskuję, że takie moje wrzucanie zdjęć nie podchodzi pod działalność (nie jest zorganizowane, nie ciągłe, nieregularne przychody - w ogóle nie wiem czy jakieś przychody z tego będą itd.). A tutaj Adobe taki komunikat wstawia - no to jak to jest?

Ogólnie mam mnóstwo pytań na temat tych wszystkich podatków przy stockach, ale najpierw muszę ustalić raz a dobrze czy potrzebna jest ta nieszczęsna działalność. Jeśli tak, to w ogóle nie zaczynam tej przygody bo mnie na nią nie stać Icon_cry

Z góry dziękuję za pomoc!


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2019-03-31

(2019-03-31, 01:08:18)Dit napisał(a): "Wszyscy dostawcy muszą przeczytać następujący dokument
Sprzedaż licencji na prace twórcze stanowi działalność gospodarczą. Dochód dostawców Adobe Stock uzyskany z takiej sprzedaży w USA może podlegać podatkowi potrącanemu u źródła, nakładanemu przez urząd IRS (amerykański Urząd Skarbowy). (...)"

Pojmowanie określenia "działalnośc gospodarcza" przez zachodnie czy amerykańskie instytucje, niekoniecznie musi oznaczać to samo co w Polsce. Raczej jest to określenie na potrzeby wyjaśnienia potrzeby odprowadzenia podatku.
Ja akurat mam DG, wiec specjalnie tego zagadnienia nie rozważałem, ale myślę, że należy to traktować tak jak napisałem


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - StaryNovy - 2019-03-31

O podatki amerykańskie zadba amerykański IRS potrącając Ci go u źródła.
O podatki od kwoty, którą przeleją Ci stoki w Polsce musisz zatroszczyć się sama (warto zapłacić) Smile
Nie musisz zakładać działalności gospodarczej.
Ciesz się spływającymi dolarami i złotówkami (Adobe) a pod koniec roku 2019 lub na początku 2020 zaczniesz się martwić jak sobie z tą kasą i podatkami poradzić Smile
Ja zawsze proszę zaczynających o zdawanie relacji z osiąganych sukcesów (sam jestem "jednoroczniakiem").
Więc proszę co jakiś czas pochwal się na forum.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Dit - 2019-03-31

Dziękuję Wam za odpowiedzi!
Czyli ten wpis dotyczy tylko tego jak się sprawy mają po stronie amerykańskiej - uff, bo już się martwiłam Smile
Podatki jak najbardziej zamierzam płacić, tylko najpierw chciałabym zrozumieć całe to zagadnienie - będę raportować na bieżąco, pewnie przyda się później początkującym takim jak ja Smile

No to mam następne pytanie - czy ktoś z Was bez działalności wypełniał może dokument W-8BEN?
Tam trzeba podać w pewnym momencie coś takiego jak tax identifying number - co to jest?

Załączam zrzut:
[Obrazek: 5ux7vk336jdw.png]
Rozumiem, że punkt 5 mnie nie dotyczy, ale co z 6 i 7?
Czy może olać to wszystko i wypełnić tylko pola oznaczone gwiazdką? Bo tam dalej są jeszcze bardziej nie zrozumiałe dla mnie rzeczy (punkt 10):
[Obrazek: k48pj4j8zwto.png]

Z góry dzięki za wyjaśnienia Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2019-03-31

(2019-03-31, 13:33:41)Dit napisał(a): No to mam następne pytanie - czy ktoś z Was bez działalności wypełniał może dokument W-8BEN?
Tam trzeba podać w pewnym momencie coś takiego jak tax identifying number - co to jest?

Temat opisany na forum wzdłuz i wszerz i nie ma znaczenia, czy masz działaność, czy nie.
Poszukaj i poczytaj


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Dit - 2019-03-31

Poszukałam - z tego co znalazłam na tym forum to jednak ma znaczenie - ludzie piszą, że w miejscu tax identifying number podawali NIP. Ja tego nipu nie mam więc nie wiem co wpisać.

Poza tym cała reszta informacji dotyczy Shutterstocka, o którym znalazłam gunwoburzę, że podchodzi do tematu niezgodnie z prawem - nie wiem czy to samo tyczy się Adobe Stock. Ale chyba odechciało mi się tego całego stockowania, skoro tyle z tym papierologii.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - 55marek55 - 2019-03-31

Jak ostatnio to wypełniałem to NIP można było wpisać ale nie był to wymóg konieczny.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alicjane - 2019-04-05

Ja podaję NIP