Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - RedMoon - 2017-03-24

Mam nadzieję, że nie tkwię w błędzie, ale z tego co się orientuję to powinineś w tamtym roku wypełnić PIT36, a nie PIT37. Bo miałem taką samą sytuację, tzn. w sumie nie ja, tylko komuś rozliczałem pit, właśnie parę groszy za stocki + jedna umowa zlecenie. Też z podatku wyszedł jeszcze zwrot, ale robiłem to na picie 36. W sumie sam program do PITów po wpisaniu danych, taki PIT mi zasugerował. Chociaż z drugiej strony, jak się przeczyta cały ten wątek, to sporo osób to rozliczało na PIT37 i żadnych problemów z tym nie miało. Więc pewnie to nie jest, aż tak istotne, podatek i tak ten sam wychodzi. Icon_wink

(2017-03-23, 13:01:00)Spark napisał(a): Czyli nadal liczę 50% koszty uzyskania przychodu i 18% od tego przelewam na konto urzędu w tytule dając swój pesel i PIT37?

Chyba 18% od różnicy między tymi 50%, a kwotą wolną od podatku.

(2017-03-23, 13:01:00)Spark napisał(a): Nie wpłacałem żadnych zaliczek w ciągu roku i wychodzi mi, że stock to moje największe źródło dochodu a gdzieś słyszałem, że w takim wypadku nie przysługuje mi 50% koszt.

Pierwsze słyszę o takim czymś.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - gubernat - 2017-03-24

(2017-03-24, 00:45:46)RedMoon napisał(a): Mam nadzieję, że nie tkwię w błędzie, ale z tego co się orientuję to powinineś w tamtym roku wypełnić PIT36, a nie PIT37.

Ja wypełniam pit36. Tak mi to w tamtym roku liczyła Pani z US. I tak będę też robił w tym roku.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotorince - 2017-03-24

Nie wiem od czego to zależy ale mnie księgowa rozlicza na PIT-37 od kilku lat.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - bluefilter - 2017-03-24

36 jest dla prowadzących działalność
37 dla zatrudnionych u kogoś

to tak w skrócie skrótów .


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotorince - 2017-03-24

(2017-03-24, 12:55:29)bluefilter napisał(a): 36 jest dla prowadzących działalność
37 dla zatrudnionych u kogoś

to tak w skrócie skrótów .

Mądrego to i miło poczytać Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - wiskad - 2017-03-24

(2017-03-24, 12:55:29)bluefilter napisał(a): 36 jest dla prowadzących działalność
37 dla zatrudnionych u kogoś

to tak w skrócie skrótów .

To bardzo skrót skrótów. 36 jest dla tych, którzy choć część dochodów rozliczają sami (a nie przez pracodawcę). Przede wszystkim są to prowadzący DG, ale też osoby, które pracując na etacie osiągają przychody, z których należny podatek obliczają osobiście i przekazują bezpośrednio do US. Czyli np. ze stocków.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - RedMoon - 2017-03-24

Ja tu kieruję się inną zasadą, wynikającą wprost z teorii o poszczególnych deklaracjach. Deklaracja PIT-37 jest dla osób uzyskujących przychody wyłącznie ze źródeł położnych na terenie Polski. Natomiast gdy zarabiamy u zagranicznego płatnika, powinniśmy wypełniać PIT-36. I wynika to wprost z głównego opisu tych deklaracji, dlatego poprawnym wydaje się wypełnienie PIT-36, gdy zarabiamy na stockach.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - GregorK - 2017-03-24

nie kieruj się swoimi zasadami, tylko aktualnymi przepisami. Najlepiej pójść do swojego US i zapytać jeśli masz wątpliwości.

http://www.pit.pl/aktualnosci-podatkowe/0403-kiedy-pit36-a-kiedy-pit37-12361/

(2017-03-24, 12:50:45)fotorince napisał(a): Nie wiem od czego to zależy ale mnie księgowa rozlicza na PIT-37 od kilku lat.

zdaje się Tomku, że księgowa niewłaściwy PIT Ci robi.
Powiem tak, doradcą podatkowym to ja nie jestem, ale księgowym bym nie ufał, nie jeden kwiatek już widziałem.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotorince - 2017-03-24

(2017-03-24, 16:42:59)GregorK napisał(a):

zdaje się Tomku, że księgowa niewłaściwy PIT Ci robi.
Powiem tak, doradcą podatkowym to ja nie jestem, ale księgowym bym nie ufał, nie jeden kwiatek już widziałem.

Weź pod uwagę Grzesiu fakt że rozliczam się razem z żoną która jest zatrudniona na etacie.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - RedMoon - 2017-03-24

(2017-03-24, 16:42:59)GregorK napisał(a): nie kieruj się swoimi zasadami, tylko aktualnymi przepisami.

Nie wiem czy to do mnie? Bo ja tam nie kieruję się swoimi zasadami, tylko właśnie tym co wynika z przepisów i głównych źródeł o pitach. Aczkolwiek, można je różnie interpretować. Icon_wink Ale właśnie w linku który podałeś dodatkowo jeszcze dochodzi opcja, która jest za PIT'em 36. Czyli to, że na ten podatek nie są pobierane żadne zaliczki i oblicza się go samemu. Więc tym bardziej jak dla mnie rozwiewa to wszelkie wątpliwości. Smile

(2017-03-24, 16:57:30)fotorince napisał(a): Weź pod uwagę Grzesiu fakt że rozliczam się razem z żoną która jest zatrudniona na etacie.

To akurat chyba nie ma znaczenia, bo:

Cytat:Deklaracja PIT 36 jest właściwa, jeżeli osiągasz między innymi dochody wskazane powyżej (czyli m.in. zarobki za granicą i samodzielnie rozliczane), nawet w połączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali, gdzie podatek odprowadził płatnik (np. pracodawca).