Stock Board - forum fotografii stockowej
Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) (/watek-zdjecia-ludzi-uniwersalny-model-release.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - fotek - 2008-06-17

jgxp napisał(a):Mam pytanie Smile Czy jak robie kilka sesji z tą samą modelką w odstepach czasowych to muszę za każdym razem na każdej sesji dawać nowy model release z inną datą czy wystarczy wysyłać na stock za każdym razem 1 plik jeden raz spisany z daną osobą z jedną datą?
W zasadzei trudne pytanie i wydaje sie, ze intencje róznych stocków sa inne. Np. na wzorze iStockphoto jest pole "Shot date" co świadczy, ze na każdą sesje powinienes miec oddzielny. Z kolei na innych stockach chyba raczej zakłada sie jeden MR dla wielu sesji, jeżeli wnioskowac po sposobie gromadzenia i informowania. Np. Na Dremastime mam dwa MR dla jednej modelki, co w efekcie daje, na liście "fotek's models" dwie oddzielne modelki, bo załadowałem dwa oddzielne MR. Podobnie na innych stockach, gdzie tworzy sie baze MR, chyba raczej zakladają, ze dla jednej sooby będzie jeden MR


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - jgxp - 2008-06-18

fotek napisał(a):
jgxp napisał(a):Mam pytanie Smile Czy jak robie kilka sesji z tą samą modelką w odstepach czasowych to muszę za każdym razem na każdej sesji dawać nowy model release z inną datą czy wystarczy wysyłać na stock za każdym razem 1 plik jeden raz spisany z daną osobą z jedną datą?
W zasadzei trudne pytanie i wydaje sie, ze intencje róznych stocków sa inne. Np. na wzorze iStockphoto jest pole "Shot date" co świadczy, ze na każdą sesje powinienes miec oddzielny. Z kolei na innych stockach chyba raczej zakłada sie jeden MR dla wielu sesji, jeżeli wnioskowac po sposobie gromadzenia i informowania. Np. Na Dremastime mam dwa MR dla jednej modelki, co w efekcie daje, na liście "fotek's models" dwie oddzielne modelki, bo załadowałem dwa oddzielne MR. Podobnie na innych stockach, gdzie tworzy sie baze MR, chyba raczej zakladają, ze dla jednej sooby będzie jeden MR

Ja spisałem Model Realase na takim uniwersalnym dokumencie, na którym nie ma Shoot date. W szczególności chodzi mi o Photoshelter, bo tam zdecydowałem się dawać zdjęcia ludzi na RM.


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - lukaszfus - 2008-06-18

a ja pisze jako shoot date : np: 2007-2008 lub all photos taken between 2005-2008 i jest spokój


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - fotek - 2008-06-18

lukaszfus napisał(a):a ja pisze jako shoot date : np: 2007-2008 lub all photos taken between 2005-2008 i jest spokój

Podałem te przykłady, aby zilustrowac podejście stocków. Natomiast zdażyło mi sie nie brać MR przy drugiej sesji z modelka i uzyć poprzedniego MR Icon_cheesygrin


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - rachwal - 2008-06-18

Ja "jade" na jednym Icon_wink Do czasu az sie ktos doczepi ...


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - atomi1 - 2008-07-25

Witam serdecznie 

Jestem tutaj nowy więc wypada się przywitać więc jeszcze raz witam

Mam takie pytanko skorzystałem z tego uniwersalnego model-relase które jest zapisany w tym wątku i raz mi stock przyjął a następnym razem burzą się coś o rubrykę witness ( wydaje mi się że chodzi o świadków na sesji) Rubrykę tą zostawiłem pustą może należy ją wykreślić albo co. Miał ktoś podobny problem??

Pozdrawiam


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - rachwal - 2008-07-25

Swiadek musi byc Smile
np. wirtualny Icon_wink


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - mikekorn - 2008-07-31

Na Stockxpert Model Release jest potrzebny zawsze wtedy, gdy widać jakiegoś człowieka. Nie ważne - przodem, tyłem, bokiem, w masce czy kasku strażaka. Założenie jest takie - jeżeli osoba fotografowana może rozpoznać samą siebie na zdjęciu (wie że w chwili robienia zdjęcia miała na sobie czerwoną koszulę w zielone groszki, skórzany pejcz w ręce i kask strażaka - i to właśnie widać na zdjęciu) to musi być dołączony Model Release. Nawet jeżeli nikt inny tej osoby nie rozpozna. Zdjęcia, na których widać tylko fragment osoby - rękę, nogę, ucho, usta, nie potrzebują MR, chyba że na na tej części ciała widać tatuaż - wówczas MR jest konieczny, a to dlatego, że model mógł sobie akurat zrobić tatuaż według własnego, niepowtarzalnego projektu i po tym tatuażu można wskazać tę jedną konkretną osobę.

Co do daty na MR - to Wasza sprawa, nam data nie jest potrzebna.
Co do podrabiania podpisów, wpisywania wirtualnego świadka, nieaktualnego MR - to też Wasza sprawa. My sprawdzamy czy są wszystkie nazwiska, podpisy i adresy, autentyczności nie możemy zweryfikować, ale zakładamy, że fotograf nas nie oszukuje, bo jeśliby tak zrobił to działałby na własną szkodę. W przypadku jakiegokolwiek procesu osobą odpowiedzialną za MR jest fotograf, autor zdjęcia.


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - Adiasz - 2008-07-31

mikekorn napisał(a):Założenie jest takie - jeżeli osoba fotografowana może rozpoznać samą siebie na zdjęciu (wie że w chwili robienia zdjęcia miała na sobie czerwoną koszulę w zielone groszki, skórzany pejcz w ręce i kask strażaka - i to właśnie widać na zdjęciu) to musi być dołączony Model Release.
Czyli jak zrobimy jakiejs osobie zdjecie 'ukradkiem' tak aby nie wiedziala ze jest fotografowana i jednoczesnie nie widac twarzy (ale czerwona koszule w zielone groszki widac), czy jakichs znakow szczegolnych to wtedy nie trzeba MR?


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - hadrian - 2008-07-31

Tak, chyba ze na pośladku będzie widoczny tatuaż "Kocham Dodę! Radek" Smile