Stock Board - forum fotografii stockowej
Nadchodzi kres Fotoli? - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Banki zdjęć - Microstock (https://stock-board.info/forum-banki-zdjec-microstock.html)
+--- Dział: Fotolia (https://stock-board.info/forum-fotolia.html)
+--- Wątek: Nadchodzi kres Fotoli? (/watek-nadchodzi-kres-fotoli.html)

Strony: 1 2 3 4


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - victoo - 2008-06-07

Szczerze mówiąc nie rozumiem co się dzieje w tej Fotolii... Sprzedaż od początku maja poleciała mi na łeb na szyje, wręcz stała się historią (z powodu zmian w wyszukiwarce) a do tego 90% nowych zdjęć mam odrzucanych z niewiadomych powodów (type of photograph, technical problem itp). Wcześniej WSZYSTKO przechodziło bez problemów. Byłbym w stanie zrozumieć te odrzuty ale te same zdjęcia bez problemów przechodzą na IS oraz CRESTOCK (nie wspominając o innych stockach)!


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - ajt - 2008-06-07

mrowek napisał(a):DO poczytania:
http://www.microstockgroup.com/index.php/topic,4866.0.html


To już wiem czemu maj był dla mnie rekordowy na Fotolii Smile
Zmiana działania wyszukiwarki niektórym zmniejszyła oglądalność i sprzedaż trzykrotnie, a u mnie akurat podskoczyło - w stosunku do kwietnia dokładnie 2x.
Podobna historia, jak na IS kiedyś, tylko że tam akurat dla mnie było to niezbyt korzystne.
Ktoś pisze we wskazanym wątku, że mu nagle zaczęli masowo odrzucać fotki, ja niczego takiego nie zauważyłem. Na razie chyba nie mam powodu, by przyłączyć się do protestu...


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - pershing - 2008-06-07

A nie mówiłem, że to początek końca. Ja w maju sprzedałem 6 fotek, w czerwcu, do tej pory 1. Każdy miesiąc jest gorszy od poprzedniego mimo większej liczby zdjęć, bo ciągle z sentymentu coś tam dorzucam. Ilość oglądnięć spadła z 60-80/dzień na 10-20. Całe szczęście że SXP, ostro ruszył i rekompensuje mi straty na Fotoli.


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - mrowek - 2008-06-07

protest jest przeciwko subskrypcji . np. nie dotyczy ona kolekcji fotoli http://www.fotolia.com/id/6554667


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - fotek - 2008-06-07

Możecie strescic o co biega? Jak dla nie za duzo tekstu w nieprzyjaznym języku Icon_cheesygrin


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - ajt - 2008-06-07

Protest jest przeciw subskrypcji głównie, ale też przeciw pozostałym zmianom, głównie w działaniu wyszukiwarki. Nie wiem czemu pershing wróży koniec Fotolii, w maju dała mi 33% wszystkich stockowych przychodów, na drugim miejscu IS tylko 17,5%, na trzecim/czwartym SH i Dreamstime po 16%. Za to SXP tylko 5%...


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - fotek - 2008-06-07

Cos przegapiłem chyba z ta wyszukiwarką. Faktem jest, ze w maju nastapił spadek sprzedazy o jakies 50%, ale juz w czerwcu mam połowe tego co w maju. Ogladalnosc w maju tylko lekko spadła. Fotolia to dla mnie marginalny stock, mam mało pobrań, wiec takie wahania nie wzbudziły u mnie zdziwienia.

Znalazłem na forum watek o tej wyszukiwarce, ale ... znowu ta bariera jezykowa - nie doczytałem, czy te zmiany działania ktoś sprecyzował? Nadal Fotolia bierze pod uwage tylko 7 pierwszych słów?


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - monster666 - 2008-06-08

Dla mnie to chory stock, przestałem się nim interesować.

Powody odrzutów biorą z kosmosu a najczęściej piszą mi, że "takich zdjęć to oni mają już wiele"... no tak, nie dziwne skoro żeby zdobyć popularność nabrali 4mln zdjęć z czego 1/2 to naprawdę chłam a nawet jeśli coś się sprzeda to są to strasznie marne pieniądze (jeśli na microstockach można mówić o czyms nie marnymSmile ) porównując, na SX i Fotolia sprzedaję od tego samego momentu, i tu i tu mam porównywalną ilość DL, ale już w $ sprawa wygląda tak, że na SX mało mi brakuje do minimalnej wypłaty a na Fotolia mam dopiero 1/5.

I to z kolei potwierdza moją (może nie tylko moją) teorię, że inne stocki nie mają już szans zaistnienia i nie ma co tracić czasu na upload do nich zdjęć, ten rynek jest już tak wyeksploatowany i opanowany przez wielkich graczy.

To tak jak z Microsoft i z Windowsem, niby są alternatywy, niby jest konkurencja, niby pojawił się nawet w Poslce Apple, ale cały czas Win rządzi i nie zanosi się na to żeby kiedykolwiek ta sytuacja uległa zmianie.

Czas wymyślić coś nowego, innowacyjnego Smile
Może zamiast "micro" stocków założymy "nano" stocki, zdjęcia będą nie za 1$-8$, ale za 0,1-0,8$ (z czego fotograf będzie dostawał 20-50% ), ale za to zamiast Ajt mieć z jednego zdjęcia 4742DL (sory, że wziąłem akurat Ciebie za przykład) będzie miał 47420DLiSmile wyjdzie na to samo a jednak coś nowego będzie Smile


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - mrowek - 2008-06-08

Zawsze da się coś wymyślić. i niekoniecznie chodzi o najniższe stawki. Raczej stawiał bym na wyjątkowość i wyłączność w rozsądnych stawkach.


RE: Nadchodzi kres Fotoli? - rachwal - 2008-06-10

Mnie tez chyba dopadla "choroba fotolii", po rewelacyjnym maju (drugiej polowie) i jako takich pierwszych dniach czerwca ... od 6 dni nie sprzedalem u nich niczego.