Stock Board - forum fotografii stockowej
Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) (/watek-editorial-czy-royal-free-redakcyjne-czy-komercyjne.html)

Strony: 1 2 3


Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - padmak - 2018-08-18

1. Zastanawiam się czy warto zdjęcia, które w prosty sposób można zamieścić jako Editorial, przerabiać na RF - komercyjne. Chodzi o tematykę widoków miejskich, ulic, portów itp. Czy warto posiedzieć nad takimi zdjęciami i usuwać/zamazywać wszelkie "redakcyjne" elementy?

2. Druga sprawa to jak to jest z decyzją czy dane zdjęcie jest ED czy RF? Mam teraz taki przypadek zdjęć ruin zamku, elementów muru obronnego. Na Fotoli przyjęli wszystkie 20 szt które na początek tam wgrałem jako RF. Natomiast Shutterstock upiera się że to 'Property Release'

Przykład takiego zdjęcia:

https://pl.fotolia.com/id/217403462


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - yuma2 - 2018-08-18

ad1. czasem warto czasem nie, w 75% nie ma to znaczenia, musisz sam zdecydowac czy dane zdjecie moze miec potencjal komercyjny np trafi na opakowanie czy canvas
ad2. niektore zamki, glownie te czynne, otwarte itp sa wylaczone z RF, niektore stocki przyjmuja niektore nie, jesli przyjeli na Fotolia to ok, a na Shutterstock wyslij jako Edytorial, niektore obiekty znajdujace sie pod National Trust w UK tez sa wylaczone z RF,


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - padmak - 2018-08-18

ad1. Zapytałem o to bo coraz bardziej czepiają się szczegółów - np. ręcznie napisana tablica pod restauracją - 'We wtorek kawa gratis'
Przy okazji podpytam - czy można mieć jedno zdjęcie na stocku w dwóch wersjach - niezmienionego Editoriala i poprawionego RF?

ad2. no tak ten zamek jest pod National Trust więc nie będę się przepychał ze Shutterstock i wyślę jako Editotial.
Choć na Shutterstock na 356 zdjęć z Kenilworth Castle aż 286 zdjęć to właśnie RF Smile - szkoda że się nie załapałem na RF no ale na Fotolia będę miał RF Smile


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - yuma2 - 2018-08-18

jesli Ci nie odrzuca zdjecia za " simmilar" to mozesz miec oba RF i Edytorial, choc osobiscie nie widze w tym sensu ale o tym ponizej.
kiedys przyjmowali z National Trust, potem sie to zmienilo, stare zostaly nowych nie chca, czasem moze cos sie przesliznac ale jesli wyslesz jako Edytorial to nie wydaje mi sie bys na tym stracil. W fotografii travel wiekszosc sprzedazy i tak lapie sie pod edytorial, artykuly, przewodniki,ksiazki,albumy,publikacje,ulotki, blogi travel itp wszystko to sie zalapie, wyobraz sobie zdjecia miasta po obrobce- puste ulice, gole sciany, zadnych szyldow itp, czy takie zdjecie pojdzie w album czy przewodnik? nie wydaje mi sie


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - padmak - 2018-08-18

Dziękuję @yuma2 za rozświetlenie tematu Editioral vs Comercial. Tak to racja że wycinanie ulic z życia nie ma sensu. Czyli fotka na kalendarz ścienny może być Editorial'em ale już fotka na pudełko jakiegoś przedmiotu na sprzedaż już musi być RF.

I teraz zauważyłem, że ED o wiele łatwiej akceptują np. na Shutterstock
Choć z drugiej strony bardziej przykładają uwagę do nie przyjmowania tzw. 'Non-Licensable Content:'

Dla przykładu przyjęli mi jako ED zdjęcie budynku muzeum w Hiszpanii, ale zbliżenie na jego element figura Matki Boskiej już uznali za 'Non-Licensable Content'
Czy można to jakość przepchać - czy też nie warto? (dodam, że na Shutterstock ta figura jest jako RF)

valencia-april-08-national-museum-ceramics


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - fotek - 2018-08-18

(2018-08-18, 14:55:09)yuma2 napisał(a): kiedys przyjmowali z National Trust, potem sie to zmienilo, stare zostaly nowych nie chca, czasem moze cos sie przesliznac ...

To podobnie jak ze zdjęciami z Toskani. Jak wybuchla sprawa z tzw. "Wolnością panoramy" to Shutterstock przestał przyjmowac takie foty... to chyba 3 lata temu było. Przywiozłem stamtąd  ok 2 tys. zdjec , a zdążyłem załadowac coś ok. 80... potem zacżeli odrzucać za brak PR. Starych nie wyrzucają, ale nowych nie chcą


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - padmak - 2018-08-19

Ciekawe jak te stare są sprzedawane - bez PR - kto ewentualnie odpowiada za brak PR - Stock-ownia czy Stock-er ?

Przy okazji podpytam:
Czy przy wgrywaniu zdjęć na gettyimages jest gdzieś opcja zaznaczania że zdjęcie jest Editoral-em?


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - yuma2 - 2018-08-19

Za brak Pr czy MR odpowiada zawsze fotograf
a jak wgrywasz zdjecia na getty? nie wiem czy chodzi Ci o DM a jesli tak to gdy tworzysz batch tam jest opcja edytorial


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - padmak - 2018-08-19

To moje pierwsze spotkanie ze wgrywaniem fotek na getty.
Wgrywam poprzez ESP - zakładka 'Submission Batch: iStockphoto Creative Image'
Upload Files - wybrałem serwer w Irlandii

Korzystam z 3 linków, które się utworzyły przy wgraniu 3 pierwszych zdjęć na egzamin. I w tych linkach wgrywam kolejne zdjęcia. Dodaję kraj zrobienia fotki. Opis i Kaywords mam już podpięte do zdjęć. Oczywiście opis dla Editoriali ma już datę i miejsce.

No ale nie widzę by gdzieś się zaznaczało że jest to Editorial. Zamieszczam print screen


RE: Editorial czy Royal Free (redakcyjne czy komercyjne) - yuma2 - 2018-08-19

Zainstaluj sobie Deep Meta do wrzucania fotek na IS, tam wszystko jakby bardziej oczywiste