Stock Board - forum fotografii stockowej
Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Banki zdjęć - Microstock (https://stock-board.info/forum-banki-zdjec-microstock.html)
+--- Dział: ShutterStock (https://stock-board.info/forum-shutterstock.html)
+--- Wątek: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek (/watek-podatek-z-shutterstock-za-2017-r-prosty-rozrachunek.html)

Strony: 1 2 3


Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - fajnyfotograf - 2018-04-03

Witajcie, mam pytanie. Wszędzie już szukałem informacji odnośnie rozliczenia i dotąd znalaazłem tylko luźne ogólniki.
Nie ma nigdzie prostego schematu/potwierdzenia jak rozliczyć przychód z Shutterstocka.

Przyjmijmy prosty rozrachunek.

w 2017r konto na shutterstocku zarobiło $1000. Co daje w przeliczeniu 3500 PLN

I teraz co? Wg mnie powinienem wpisać w PIT 37 w rubryce "prawa autorskie i inne prawa o których mowa" z 50% kosztów uzyskania przychodu . Przynajmniej tak mi sie wydaje bo wszelkie realizacje foto/video tak rozliczam...

Pytanie na jakiej podstawie miałbym w PIT tak wpisać ? Z shutterstocka od 5 lat nie otrzymałem zadnego pita itp. (od roku mam przychód bo się tym bliżej zająłem) Na stronie też nic nie ma do zgrania... Niczego też nie wypełniałem w TAX CENTER.

Cytat:Your tax profile
For U.S. tax purposes, are you a U.S. person?*: No
Are you contributing to Shutter stock as an individual or as a business?: Individual

Czy powinienem samemu wpisać owe 3500 zł ?
Jeśli tak to po jakim kursie ? średnia z 2017r ? z ostatniego dnia z 2017r ? z dzisiejszego średniego kursu ? (USD/PLN)
Czy po prostu olać temat... jak to mówią nie ruszać g.... póki nie śmierdzi.

Bardzo proszę o wszelkie porady i niech to też będzie ewentualna podpowiedź dla innych.
Pozdrawiam

[Obrazek: ahaktkqTURBXy9mNDg2NzUxZTJiM2QxYjFiYTZiM...QIAzQPAwsM]


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - hmc - 2018-04-03

Kurs powinieneś obliczyć wg wpływów na Paypala. Np. wpływa Ci 200$ 04-04-2018, bierzesz kurs NBP z 03-04-2018 i masz kwotę od której powinieneś płacić podatek. Jeżeli koszty uzyskania przychodu to 50%, to podatek zapłacisz od połowy tej kwoty. Musisz tak obliczyć wszystkie wpłaty na PP. Tak mi się wydaje Icon_wink


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - richart - 2018-04-04

hmc ma rację, tak to działa


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - schab - 2018-04-04

Przecież 50% kosztów uzyskania przychodu było zniesione. Teraz przywrócili chyba do kwoty 80 tys. ale od 2018 roku.


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - wiskad - 2018-04-04

(2018-04-04, 14:22:49)schab napisał(a): Przecież 50% kosztów uzyskania przychodu było zniesione. Teraz przywrócili chyba do kwoty 80 tys. ale od 2018 roku.

Nie było zniesione - był przyjęty próg przychodu, do którego przysługiwało zastosowanie kosztów uzyskania w wysokości 42764. Od roku 2018 wzrósł do 85528.


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - celafon - 2018-04-07

A czy wie ktoś jak odliczać podatek zapłacony już przez shuttera w USA? By skorzystać z prawa uniekniecia podwojnego opodatkowania. Da się wogole wg Polskiego prawa? Jeżeli tak, to od jakiej kwoty i po jakim kursie odliczyć podatek już zapłacony za oceanem?


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - bluefilter - 2018-04-07

Celofan- da się.


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - wiskad - 2018-04-07

Pisałem kiedyś o tym w wątku o podatkach - jak nie znajdziesz to daj znać - spróbuję wyjaśnić


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - fajnyfotograf - 2018-04-08

To w skrócie powinieniem wpisać 315 zł w PIT dla przykładu użyłem kalkulatora:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-umow-o-dzielo
3500(brutto) + 50% koszty uzyskania przyuchodu


Wyniki
Wynagrodzenie netto 3 185,00
Wynagrodzenie brutto 3 500,00
Całkowity koszt wynagrodzenia 3 500,00
Podatek 315,00
Ubezpieczenie społeczne 0,00
Ubezpieczenie Zdrowotne 0,00
Ubezpieczenie na Fundusz Pracy i FGŚP 0,00


Czyli 315 zł podatku przy 50% kosztach (prawa autorskie) - tak rozliczam np "fotografowanie modelki czy produktu na potrzeby reklamowe"

Pytania:
Czy Shutterstock defaultowo wysyłacoś w rodzaju PIT ? jeśli tak to kiedy?
czy Paypal wysyła jakies dane do US?
CZy bank wysyła jakies dane do US po otrzymaniu przelewów z Paypal ? jeśli tak to od jakiej kwoty?
Pytanie czy konieczne jest to wogole placić? Czy ktoś mial kiedys jakies problemy z w tej sprawie z US ? Czy może pozostawić to bez echa ? JEst wogole szansa ze ktos się dowie o takim dochodzie?


PS: dziękuje za pozostałe odpowiedzi.


RE: Podatek z shutterstock za 2017 r - Prosty rozrachunek - hmc - 2018-04-08

(2018-04-08, 08:29:56)fajnyfotograf napisał(a): To w skrócie powinieniem wpisać 315 zł w PIT dla przykładu użyłem kalkulatora:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-umow-o-dzielo
3500(brutto) + 50% koszty uzyskania przyuchodu
Pytania:
Czy Shutterstock defaultowo wysyłacoś w rodzaju PIT ? jeśli tak to kiedy?
czy Paypal wysyła jakies dane do US?
CZy bank wysyła jakies dane do US po otrzymaniu przelewów z Paypal ? jeśli tak to od jakiej kwoty?
Pytanie czy konieczne jest to wogole placić? Czy ktoś mial kiedys jakies problemy z w tej sprawie z US ? Czy może pozostawić to bez echa ? JEst wogole szansa ze ktos się dowie o takim dochodzie?


Na większość Twoich pytań, jest odpowiedź w wątku o podatkach.

Jakie netto,brutto? Dostajesz 100$ obliczasz kurs tak jak podałem i od połowy płacisz podatek.
Lepiej płać podatek, bo możesz się zdziwić.