Stock Board - forum fotografii stockowej
Wycena zdjęcia - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Wycena zdjęcia (/watek-wycena-zdjecia.html)

Strony: 1 2


Wycena zdjęcia - maccio - 2014-06-26

Witajcie,
dostałem właśnie maila z zapytaniem od jednostki budżetowej z pytaniem o możliwość kupienia zdjęcia bezpośrednio ode mnie (powód, czemu nie przez stock - skomplikowane procedury itd). Ma być wykorzystane do kalendarza.
Zadałem pytanie dot. nakładu, a także innego niż kalendarz wykorzystania.

Czy macie doświadczenia w takich sytuacjach? Jakie są "normalne stawki" za 1 zdjęcie (rozmiar duży lub XL)? Czy podpisujecie umowy w takich jednostkowych przypadkach?

Pozdrawiam


RE: Wycena zdjęcia - kreatorex - 2014-06-26

Minimum 150 zł za jedno zdjęcie jak arcydzieło to 300 w górę Smile, jednostki budżetowe i tak wydadzą kase na głupoty staraj się wyciągnąć na maksa.


RE: Wycena zdjęcia - GregorK - 2014-06-26

pińćset Smile


RE: Wycena zdjęcia - milosz - 2014-06-26

http://www.zpaf.waw.pl/tabele-minimalnych-wynagrodze.html
z lewej są tabele


RE: Wycena zdjęcia - maccio - 2014-06-26

Dzięki wielkie za porady! Tabele są świetne, tylko że "Niniejsze tabele określają więc stawki minimalne honorariów obowiązujących do końca marca 2006 roku"...


RE: Wycena zdjęcia - kreatorex - 2014-06-26

Te tabele to sobie można między bajki włożyć ceny dyktuje rynek a on jest niestety brutalny, zresztą tyczy się "artystófff" fotografików zrzeszonych w związku no taki gang kelnerów Smile. Chyba tutaj takich nie ma jak ktoś jest proszę o ujawnienie....Icon_wink


RE: Wycena zdjęcia - wiskad - 2014-06-26

(2014-06-26, 19:59:28)kreatorex napisał(a): Te tabele to sobie można między bajki włożyć ceny dyktuje rynek a on jest niestety brutalny, zresztą tyczy się "artystófff" fotografików zrzeszonych w związku no taki gang kelnerów Smile. Chyba tutaj takich nie ma jak ktoś jest proszę o ujawnienie....Icon_wink

Oczywiście, że ceny dyktuje rynek, ale ten cennik był propozycją ZPAF dla ludzi utrzymujących się z fotografii, nie tylko dla członków ZPAF, ale nawet dla amatorów. I był dość realny. Oczywiście teraz to trochę się pozmieniało, skoro są amatorzy z cyfrówkami oddający zdjęcia za darmo, żeby tylko ich nazwisko się gdzieś pojawiło...


RE: Wycena zdjęcia - fotorince - 2014-06-26

(2014-06-26, 20:10:43)wiskad napisał(a): Oczywiście teraz to trochę się pozmieniało, skoro są amatorzy z cyfrówkami oddający zdjęcia za darmo, żeby tylko ich nazwisko się gdzieś pojawiło...

I wszystko w temacie.


RE: Wycena zdjęcia - kreatorex - 2014-06-26

Chyba to nie wina tylko amatorów, ale takiej globalizacji i rozwoju technologi i spadku cen sprzętu profesjonalnego, niektórzy często używają słowa kryzys, spadek czytelnictwa mniej druku i wiele innych czynników dodałbym od siebie coś takiego jak polska etyka biznesu jeszcze chyba taki czynnik jak stoki też swoje trzy grosze dołożył, sorry jeśli klient kupi sto zdjęć po 2 zł i to ful profi to ciężko będzie chciał wydać na fotografa.


RE: Wycena zdjęcia - malk - 2014-06-26

Cennik ZPAF, z tego co pamiętam, był 'nielegalny' ze względu na ochronę zdrowej konkurencji... A że obecnie jest ona zdecydowanie niezdrowa, to już inna sprawa.
Ostatnio widziałam filmik z ludźmi specjalizującymi się w jedzeniu. Utkwił mi w pamięci wywód, który można streścić: O ja, chcą nam zapłacić za zdjęcia, które już mamy w archiwum. Ile by tu policzyć... Na stokach biorą tyle. To co, po $150? Czyli $900, okej? Okej.
Koncept nie jest najgorszy. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żebym na dłuższą metę żałowała, że przesadziłam z wyceną zdjęć. Raczej odwrotnie, pluję sobie w brodę jeśli oddam coś zbyt tanio. Trzeba jednak myśleć realnie, zaproponować kwotę nieco niższą niż ta sama licencja na stoku. Bo "skomplikowane procedury" to ewidentnie zawoalowane "zdzierstwo".