Stock Board - forum fotografii stockowej
Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Banki zdjęć - Microstock (https://stock-board.info/forum-banki-zdjec-microstock.html)
+--- Dział: ShutterStock (https://stock-board.info/forum-shutterstock.html)
+--- Wątek: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 (/watek-podatki-na-shutterstock-wymagany-dokument-w-8.html)



RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - loraks - 2012-02-14

no i ja dzis dostalem dokument 1042-S (pocztą) Foregin Persons US Source Income, Subject to Withholding. kwota w tym papierku do niczego mi nie pasuje, dodam ze jestem zarejestrowany w Shutterstock jako mieszkaniec niemiec, i nie pobieraja mi od zarobku zadnych procentow. i teraz nie bardzo wiem co z tym zrobic.

EDIT: no to doszedlem skad ta kwota - to ilosc kasy jaka zarobilem od klientow z usa.


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Foto-front - 2012-02-15

Co do zasady przy stosowaniu umów o braku podwójnego opodatkowania płaci się różnicę podatku między tym płaconym w np. USA (chyba 10 %) a naszą stawką (19 %) czyli możnaby płacić te 9 % od całości zarobku. Ale ponieważ Shutterstock i tak odlicza za nas te 10 % a my w kraju nie płacimy podatku od całości tego co tam zarobimy a od tego co nam przeleją na konto w Moneybookers lub PP, czyli już po odjęciu tych 10 % to i tak płacimy 19 %. Zasada braku podwójnego opodatkowania miałaby zastosowanie w sytuacji gdyba Shutterstock nie pobierał podatku a my dostawalibyśmy całość zarobionych $ i rozliczali się w obu krajach samodzielnie.


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - siwex77 - 2012-02-17

czyli rozumiem powinno sie wystawic fakture na kwote zarobiona w 2011 i od tej kwoty zaplacic jeszcze w polsce podatek 19 proc.? tak?


Tax center znowu?! - Claudia - 2012-03-20

Hej, dzisiaj rano wchodzę na SS, a tam czerwony wykrzyknik i

"We are waiting for your tax forms. Please visit our Tax Center for detailed instructions".

Od początku miesiąca nie mam ani jednego dl-a, co jest dziwne, bo równo z nowym miesiącem skończyły się pobrania. A na Shutterstock wypełniałam już ten formularz przecież na początku.

Czy Wam też to wyskoczyło? Pewnie gdzieś im się zgubił ten mój. Czy może to mieć związek z tym, że nie mam sprzedaży w tym miesiącu?


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Claudia - 2012-03-22

Szkoda, że nikt nie napisał co myśli. A na pewno wielu pomyślało Icon_wink
U mnie w sprawie wygląda to tak, że minął stosowny czas na sprawdzenie formularza i zaakceptowanie. I mam pierwszą sprzedaż w tym miesiącu. Dziwne. Może to jakiś zbieg okoliczności, ale może jednak ma to związek z formularzem. Dlatego też się go wypełnia przy rejestracji, a nie jak na niektórych bankach już nawet po sprzedaży.


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - myst - 2012-04-05

Witam ,czytam wasze wpisy i nie ukrywam, że jest to czarna magia. Powiedzcie proszę czy rozliczacie w Pl czy nie rozliczacie, jeżeli tak to na jakiej zasadzie?



RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - protechpr - 2012-04-17

To chyba nie jest do końca tak jak parę osób wcześniej napisało. Nie chciałbym nikogo wprowadzać w błąd, ale z mojej skromnej wiedzy wynika taka sytuacja:
- Jeśli nie wypełnisz formularza podatkowego dla IRS w US właściwego dla nie rezydenta - banki zdjęć potrącą podatek właściwy dla obywatela US a to coś około 25-30% od zarobku, jeśli wyślesz formularz to na podstawie Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania którą Polska posiada z US pobierany jest podatek w wysokości 10% - i taki przychód traktowany jest jako już opodatkowany, więc nie ma potrzeby rozliczania go w Polsce.
Tak czy inaczej nie ma możliwości uzyskiwania jakiegokolwiek dochodu w USA bez wysłania formularza do IRS.

Jak ktoś uzyskuje większe dochody ze stoków, możne być opłacalne założenie firmy - spółki LLC w USA - czyste pieniążki wypłacane jedynie z karty bez opodatkowywania w Polsce ( są już opodatkowane w USA) w stałej stawce rocznej na poziomie 125 $ / rocznie ( Delaware) lub chyba 60$ / rok (Floryda)- drugie tyle rocznie to opłata agenta rejestrowego w US.

ewentualnie Kajmany, Wyspy Owcze, lub Cypr Icon_rolleyes


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Szakal17 - 2013-01-20

Panowie i Panie chciałbym tylko potwierdzić to co wydaje mi się zrozumiałem z tego wątku Icon_wink

Wyjaśnienia:
- nie prowadzę działalności gospodarczej
- nie wypłacałem jeszcze ani razu pieniędzy z ss
- w zeszłym roku zarobiłem na Shutterstock całe ok 12$

I teraz pytanie czy dobrze myślę:
1) Muszę wypełnić formularz W8-BEN (mimo, iż nie robiłem wypłat z ss)
2) Przy wypełnianiu formularza nie jest mi potrzebny żaden numer ITIN czy jak go tam zwał - wypełniam formularz tak jak tu: http://i44.tinypic.com/1g2nn4.jpg
3) Jeśli nie wypełnie powyższego nic się nie dzieje poza faktem, iż skoszą mi 30% zarobku z terenu USA, innych konsekwencji brak
4) Jeśli wypełnie 10%
5) Z naszym US rozliczam się dopiero wtedy, gdy wypłacę pieniądze
6) Teoretycznie jak dostanę kwit z Shutterstock jestem w stanie odzyskać podatek zapłacony z terenu stanów

będę naprawdę wdzięczny jeśli ktoś potwierdzi mój tok myślenia lub też napisze co jest nie tak w nim Smile
pozdrawiam serdecznie

Wojtek


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - mattom - 2013-01-22

Właśnie przydało by się podsumowanie całego wątku, bo szczerze powiem przeczytałem cały i niestety trudno coś z tego wywnioskować.

Według mnie to aby obniżyć podatek do 10% trzeba wypełnić jedynie ten W-8 i tutaj pytanie czy wypełniamy go jeden raz na zawsze czy dopiero w chwili gdy wypłacamy pieniące i mamy konkretną kwotę ? (w części II wniosku powołując się na art. 13(2) umowy wnioskując 10% podatku od konkretnej kwoty dochodu).

Pytanie kolejne która kratkę w części II zamaczamy ? a jest ich od a do e. Pasowało by "a"

Jest jeszcze cześć III - pytanie odznaczamy czy nie ?

Są chyba praktycy na forum którzy już ten W-8 wypełniali no i zachcą się podzielić.


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - mattom - 2013-01-25

Widać na forum sami początkujący, albo świnki sąsiadki Smile