Stock Board - forum fotografii stockowej
Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Banki zdjęć - Microstock (https://stock-board.info/forum-banki-zdjec-microstock.html)
+--- Dział: ShutterStock (https://stock-board.info/forum-shutterstock.html)
+--- Wątek: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 (/watek-podatki-na-shutterstock-wymagany-dokument-w-8.html)



RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Wuja - 2009-07-23

Dziekuje canion, jestes super. Nie pozostawiasz złudzeń początkującym. Ale prawda jest taka jaka jest i trzeba nieźle gonić aby za szybko nie zostać w tyle. Przyszłość i tak za ekipami ktore specjalizuja sie w stockowej fotografii.


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Mekano - 2009-07-23

(2009-07-23, 07:36:10)canion napisał(a): tak, sami pobiora 30 % zamiast 5

canion, ale jak się nie wyśle, bo się nie przekroczyło 500$, to nie odbiorą tego podadku 30%, tak?
Bo tam wyraźnie jest napisane że podatek tylko dla tych co przekroczyli 500$
Więc być może by mnie to się tyczyło w przyszłym roku, wiec te 500$ się może wtedy uzbiera.
Bo na razie to czekam na pierwsze 100$, nikt nie powiedział że począki są proste. Smile


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - remik44992 - 2009-07-24

(2009-07-23, 15:19:19)canion napisał(a): aha. formularz można poprwiać jak ktoś coś pomylił to wchodzimy w formularz , klikamy resubmit i poprawiamy

Wpisaliście swój NIP w p. 7 ?

remik44992


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - robootb - 2009-07-24

Remik44992 , ja nie wpisywalem Smile


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - remik44992 - 2009-07-24

(2009-07-24, 22:15:40)robootb napisał(a): Remik44992 , ja nie wpisywalem Smile

Zastanawiam się, bo zarówno nie wpisanie, jak i wpisanie NIP-u może (choć nie musi) nieść ze sobą pewne problemy...

Jeśli nie wpiszemy NIP-u, a skarbówka w PL mimo wszystko otrzyma dokumenty od SS, to nas pani urzędniczka zapyta z uśmiechniętą miną dlaczego nie podaliśmy NIP-u Icon_wink

Natomiast jeśli wpiszemy NIP i będziemy całkowicie uczciwi wobec US w PL, to ta uczciwość może zostać tylko "nagrodzona". Ostatnio w ten sposób nagrodzili znajomego, który przez X miesięcy wynajmował mieszkanie "na czarno", lecz w pewnym momencie chcąc być uczciwy wobec naszego pięknego kraju zalegalizował wynajem, zaczął płacić podatki, stworzył umowy, rachunki itp itd. I co? Po najbliższym rozliczeniu podatkowym dostał wezwanie osobiste do US ze wszystkimi dokumentami wynajmu w celu szczegółowej kontroli... Płotek się czepiają, a grube ryby pływają nadal :/

I tu może być podobnie - jeśli będziemy chcieli się gorliwie wykazać wypełniając wszystkie deklaracje podatkowe z kilkoma $$ zarobionymi na Stock-ach, to skarbówka z pewnością nas nagrodzi szczegółówą kontrolą, czy aby na pewno nie wpisaliśmy 100$ w deklaracji, a zarobiliśmy o kilka zer więcej. A z pewnością o dokumenty potwierdzające znikomy zarobek na stock-ach będzie trudno, a jeszcze większa trudność pewnie czekać nas będzie gdy staniemy przed obliczem urzędnika z US i będziemy musieli mu wytłumaczyć zasadę działania StockPhotography...

remik44992


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - mszumlas - 2009-07-25

Gwoli ścisłości - pisałem niedawno do Shutterstock z zapytaniem czy w przyszłości będą oni wysyłać jakiekolwiek dokumenty do naszego US. Dostałem wczoraj jasną odpowiedź, że oni na pewno nic nie wysyłają ani też nie będą wysyłać do polski


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - mszumlas - 2009-07-25

Nie mogę już edytować ostatniego posta więc tu dopiszę. Dodatkowo w informacji jaką uzyskałem z Shutterstock pisze, że na koniec roku otrzymam od nich potwierdzenie zapłacenia 10% podatków za sprzedane zdjęcia. No i jeszcze pytanie - czy wymagane jest podanie tego numeru NIP czy nie... jedni podają a inni nie. Czyżby Ci co nie podają nie mieli zamiaru płacić podatku w PL? czy nie ma znaczenia czy podam czy też nie tego numeru. Szczerze to trochę boję się już tych podatków i ewentualnego prześwietlenia Smile Osobiście chyba podam ten numer NIP Smile


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - canion - 2009-07-25

wpisz sobie ten NIp a potem zerknij do wysłanego formularza.
w miejsce numeru NIP pojawią sie krzyzyki co by znaczyło ze system Shutterstock pomija ten wpisany numer . w kazdym razie tak było jesze kilka dni temu


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Piotr - 2009-07-28

Witam wszystkich.
I chciałbym podsumować :
1. Zarejestrowałeś się jako "indyvidual"
2. Otrzymasz pieniądze minus 10%
3. Prowadzisz DG i wpisujesz do PKD przychód
4. Płacisz podatek PL, powiedzmy liniowy.

A kiedy i gdzie rozliczasz te pobrane 10% w USA i zapłacone 19% w PL, tak aby uniknąć podwójnego opodatkowania ?????????????????????


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - canion - 2009-07-28

minus 10% pobiorą tylko od sprzedaży na USA,
to co zostanie i tak jest poki co opadatkowane jest na normalnych zasadach w PL
podwójnego opadatkowania unikniemy jeśli otrzymamy dokument świadczący o zapłąceniu TAX w USA.
Nieoficjalnie prace nad przesyłaniem takich papierów trwają i niewykluczone że takie dokumenty otrzymamy. Jak do nich podejdzie US w PL to już sami wiecie. rosyjska ruletka to pikuś przy tym.

sprawa sie skomplikuje jeszcze bardziej gdy pozostałe stocki wprowadzą ten tax. napewno szykuje sie do tego bigstock