Stock Board - forum fotografii stockowej
Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Banki zdjęć - Microstock (https://stock-board.info/forum-banki-zdjec-microstock.html)
+--- Dział: ShutterStock (https://stock-board.info/forum-shutterstock.html)
+--- Wątek: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 (/watek-podatki-na-shutterstock-wymagany-dokument-w-8.html)



RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - canion - 2009-05-29

narazie wiadomo jest jedno. nie spieszyć sie z podkładaniem głowy pod topór IRS /czyli staraniem sie o ITIN/ . przeczekać i zobaczyć co sie wyklaruje bo tak naprawdę nie wiadomo jakie konsekwencje / w tym podatkowe/ może pociągnąć za sobą posiadanie iTIN


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Monia - 2009-05-29

(2009-05-29, 19:56:24)Mopic napisał(a): A czy ktos z osob prowadzacych dzialalnosc probowal uzyskac EIN? I pytanie czy to podatkowo sie oplaca (bo wtedy 18 lub 19% placimy i tak w kraju).

czytalam na forum dla szwedow ze jak masz dzialanosc swoja to potrzebujesz tylko EIN,
http://www.irs.gov/businesses/small/article/0,,id=98350,00.html


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - Mopic - 2009-05-29

Employer identification number .. jak ITIN tylko dla firm.


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - photostouch - 2009-05-29

Cześć Wszystkim. Obserwuje to forum od dawna ale teraz się dopiero zarejestrowałem, przy okazji tej jatki podatkowej na SS. Monia nawet mnie tu gdzieś zacytowała i chyba za ten tekst o faszyźmie oberwałem bana na SS.
w każdym razie z tego co ja wiem i co przed chwilką gościu napisał na SS, to niestety Shutterstock sie za bardzo rozpędził bo po pierwsze nie odpowiada na kluczowe pytania nabierając wody w usta - chodzi np o rozróżnienie sprzedaży dla klienta z USA która to podlega opodatkowaniu a klienta z poza USA - itd...
Prawda jest też taka że ITIN dostaje się tylko na podstawie dokumentu stwierdającego ZATRUDNIENIE prze amerykańska firmę a Shutterstock nie jest naszym pracodawcą ale agentem.
Biorąc tylko to pod uwagę muszę zapytać czemu Rachwal ma taki respekt dla Prezesa Shutterstocka bo jego wypowiedź była po prostu hamska i to był strzał we własną nogę. Zachował się jak burak a nie CEO. Nie tłumaczy go nawet to jak jechaliśmy po Shutterstock na tamtejszym forum. Nie było propozycji żadnych innych rozwiązań, tylko sucha informacja typu: macie se załatwić ITIN albo bulicie 30% albo wypad. Więc hamstwo za hamstwo.
Ot co..
I na koniec miło mi wreszcie tu zagościć.
pozdrawiam wszystkich i ściskam Rachwala Icon_surprisedD - bez podtekstów Icon_wink -


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - rachwal - 2009-05-29

(2009-05-29, 23:26:21)photostouch napisał(a): za ten tekst o faszyźmie oberwałem bana na SS.
Trzeba sie bylo ugryzc w jezyk Icon_razz Co by sie nie dzialo to byla lekka przesada ...

(2009-05-29, 23:26:21)photostouch napisał(a): Biorąc tylko to pod uwagę muszę zapytać czemu Rachwal ma taki respekt dla Prezesa Shutterstocka bo jego wypowiedź była po prostu hamska i to był strzał we własną nogę.
Napisalem, ze go szanuje, ja wszystkich szanuje ... daleki jestem od respektowania Icon_wink Poza tym chcialem napisac, ze mial jaja piszac to co napisal - ja bym sie chyba nie odwazyl ... szanuje odwaznych ludzi Icon_wink

(2009-05-29, 23:26:21)photostouch napisał(a): pozdrawiam wszystkich i ściskam Rachwala Icon_surprisedD - bez podtekstów Icon_wink -

Icon_redface


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - photostouch - 2009-05-29

(2009-05-29, 23:38:15)rachwal napisał(a): Trzeba sie bylo ugryzc w jezyk Icon_razz Co by sie nie dzialo to byla lekka przesada ...

(2009-05-29, 23:26:21)photostouch napisał(a): Biorąc tylko to pod uwagę muszę zapytać czemu Rachwal ma taki respekt dla Prezesa Shutterstocka bo jego wypowiedź była po prostu hamska i to był strzał we własną nogę.
Napisalem, ze go szanuje, ja wszystkich szanuje ... daleki jestem od respektowania Icon_wink Poza tym chcialem napisac, ze mial jaja piszac to co napisal - ja bym sie chyba nie odwazyl ... szanuje odwaznych ludzi Icon_wink

(2009-05-29, 23:26:21)photostouch napisał(a): pozdrawiam wszystkich i ściskam Rachwala Icon_surprisedD - bez podtekstów Icon_wink -

Icon_redface

No cóż. Może dlatego uwielbiam śp. George'a Carlina bo jak on nawet nie miałem zamiaru się gryźć w jęzor i nie żałuję tje wypowiedzi.
I tak im jeszcze wysłałem maila do supportu że zasługuja na ten tekst bo tak naprawdę to ja tu jestem obrażany i zmuszany, ponieważ jakim prawem USA podważa mój paszport który jest dokumentem potwierdzającym moją tożsamość i jest wystawiany prze polski rząd. Czy jakis urzędas amerykański czy notariusz stoi wyżej na rządem danego państwa? NIE
I to mnie oburzyło.

BTW ma nadzieję że ten rumieniec nic nie znaczy Smile


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - photostouch - 2009-05-30

Uwaga ludziska
Wreszcie jakiś postęp w tym bajzlu.

http://submit.shutterstock.com/forum/viewtopic.php?t=62613

tutaj admin przyznaje wreszcie że podatek 30% i ten cały cyrk to tylko dotyczy zakupu fotografii prze klienta z USA...
Czyżby powoli Shutterstock wycofywał sie rakiem z tego burdelu którego sam narobił...?
A mnie tak w ogóle od początku zastanawia komu się przysłuży ten zamęt wokół podatku, bo jakoś dziwnie się to zbiegło z tym genialnym algorytmem, nowym jeszcze nie wprowadzonym ale napewno kosztownym programem marketingowym...
Ciekawe.
Ja zlewam ten ITIN i zobaczę co wyjdzie z tego wszystkiego na końcu.
Na pewno nie polecam kasowania konta jak już kilku fotografów zrobiło w ostatnich dniach...


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - pershing - 2009-05-30

Ja tylko się zastanawiam nad jednym, jeśli chodzi o należny podatek od zakupu przez obywatela USA. Mianowicie skąd ja bedę wiedział, że Shutterstock nie leci w kulki zabierając mi 30% jak przecież fotograf nie wie (przynajmniej obecnie) kto kupił jego zdjęcie, więc na tym polu mogą nas oszukiwać. Wogóle bardzo dużo znaków zapytania jest w ich nowej polityce (SS).
generalnie coś tam sobie wymyślili, ale chyba nie dokońca opracowali to pod względem prawnym, bo jednak ustawa czy też traktat zwał jak zwał o podwójnym opodatkowaniu jest w mocy, a do tego jeszcze ta lista państw które mają rózne stawki podatku to już wogóle jakaś paranoja. Myślę że jednak pójdą po rozum do głowy i wycofają się z tych idiotyzmów, albo usankcjonują to zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Tak wogóle to śmiem twierdzić, że chyba mięli kontrolę w firmie z US i okazało się że mają wielki burdel w papierach i teraz kombinują, ale nie tędy droga mz.


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - canion - 2009-05-30

Sam fakt że dopiero teraz wdraża sie Shutterstock w szczegóły /typu 30 % ale tylko od zakupów USA/ swiadczy jak tylko że sami pojecia nie mają co z tym zrobić. przywalili z grubej rury a teraz kombinują jak to posprzątać.

zaczeli sprawe od dupy strony. zamiast dopracować sprae prawnie i finansowo i dac konkretną informację z instrukcjami kto/gdzie i co ma załatwic to sami narobili bałaganu i jeszcze pretensje mają że submiters po nich jadą.


RE: Podatki na Shutterstock - wymagany dokument W-8 - hyzop - 2009-05-30

Napisali mi drugiego maila, że opłata 30%, dotyczy za zdjęcia od kupców z USA, choć muszą się jeszcze upewnić, no i muszą sie jeszcze dokładnie dowiedzieć, czy nie będą musieli wystosować normalnych pism o zatrudnieniu, dlatego proszą o wstrzymanie się z wysyłaniem wniosków o numer aż przyślą następne powiadomienie.