Stock Board - forum fotografii stockowej
Złodziejskie praktyki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Złodziejskie praktyki (/watek-zlodziejskie-praktyki.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43


RE: Złodziejskie praktyki - Taki Szlachcic - 2012-04-24

[Konto tego uzytkownika o szlacheckim nazwisku zostalo usuniete.]


RE: Złodziejskie praktyki - Rumpelstiltskin - 2012-04-24

(2012-03-20, 10:17:42)edi napisał(a): [...]
Dlatego sensowniejsze wydaje mi sie powolanie jakiegos stowarzyszenia/fundacji ktora bedzie glownym oskarzycielem w przypadkach kradziezy lub nielegalnego wykorzystania fotek, powiedzmy ze oplata czlonkowska tak jak ktos gdzies napisal nawet [...]

... pomysł dosyć stary i skompromitowany - OZZty, czyli organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, znane z tego, że pobierają opłaty np. od każdego sprzedanego w Polsce aparatu fotograficznego, płyty CD, kartki papieru, czy od fryzjera puszczającego radio w lokalu Icon_mrgreen





RE: Złodziejskie praktyki - Rumpelstiltskin - 2012-07-10

Wczoraj przeglądam "Przekrój" ... i co widzę Icon_eek
Moje zdjęcie ...

[Obrazek: Przekroj_3_800.jpg]

... ani źródła, ani autora Icon_rolleyes

Sprawdzam wydanie internetowe:

[Obrazek: Przekroj_1.jpg]

Podpisane "źródło: Przekrój", a dalej

[Obrazek: Przekroj_2.jpg]

"Copyright by Presspublica Sp. z o.o."

Pozostawiam chwilowo bez komentarza ...




RE: Złodziejskie praktyki - blas - 2012-07-10

Może chociaż napisali gdzieś "źródło: Internet"?

Napisz do nich i zapytaj, czy wycofają to zdjęcie z wydania papierowego...
Jeśli nie to rozważasz kroki prawne Smile

Odpowiedzi na takie maile są bardzo pomocne, bo można ocenić podejście klientów do prawa autorskiego, a na tym opiera się ta branża.
Wnioski są ważne dla robiących zdjęcia na cały etat.
No i wraca temat zrzutki na prawnika.


RE: Złodziejskie praktyki - Rumpelstiltskin - 2012-07-10

Podchodzę do sprawy bez zbędnych emocji, napisałem maila:

Szanowni Państwo!
W Przekroju z dnia 9 lipca 2012 r. na stronie 44 zostało opublikowane zdjęcie maski przeciwgazowej (zał. plik Przekroj_3.jpg), którego jestem autorem. Publikacja nie zawiera informacji, ani o źródle, ani o autorze. W wydaniu internetowym to samo zdjęcie opatrzone jest informacją „źródło: Przekrój” (zał. plik Przekroj_1.jpg), natomiast w innym miejscu można przeczytać „Copyright by Presspublica Sp. z o.o.” (zał. plik Przekroj_2.jpg).
Uprzejmie informuję, że dystrybucję praw do publikacji tego zdjęcia powierzyłem między innymi agencjom: ShutterStock, Dreamstime i Fotolia (zał. pliki SS.jpg, DT.jpg i FT.jpg), jednak żadna z agencji nie odnotowała sprzedaży licencji na publikację w takiej formie i na tym polu eksploatacji.
Chciałbym wierzyć, że dochowujecie Państwo wysokich standardów w zakresie ochrony praw autorskich i w ewentualnym naruszeniu moich praw nie było z Państwa strony działania w złej wierze.
W związku z tym proszę o podanie źródła pozyskania mojego zdjęcia oraz warunków nabytej licencji.
Z poważaniem,




RE: Złodziejskie praktyki - piotr290 - 2012-07-10

no ciekaw jestem jak się do tego odniosą, daj znać jak dostaniesz odpowiedź


RE: Złodziejskie praktyki - rachwal - 2012-07-10

Nakład Przekroju systematycznie spada. Średni nakład (10/2011) 73k. To zwykłe RF pokrywa, zmienią podpis i po sprawie.


RE: Złodziejskie praktyki - Rumpelstiltskin - 2012-07-10

Pod "RF" kryją się różne znaczenia, w zależności od konkretnej licencji w konkretnej agencji.
Niestety, to zdjęcie jest w kilku agencjach, sprawdziłem sprzedaż w trzech: Fotolia -0, Dreamstime -0, Shutterstock -2 po USD 0,25. Nie jestem w stanie przegryźć się przez licencje Shutterstock Icon_sad
W szczególności, nie udało mi się znaleźć miejsca, gdzie korzystając z moich niezbywalnych osobistych praw autorskich zgadzam się na anonimowe publikowanie moich zdjęć Icon_cheesygrin Ale nie będę się czepiać wyspiarskiego prawa Smile
Jak mi odpowiedzą coś konkretnego, to będzie pole do dalszych dywagacji Smile


RE: Złodziejskie praktyki - Rumpelstiltskin - 2012-07-10

Tak jak podejrzewałem, skopiowali z Wikipedii, ale nie zastosowali się do jasno wyrażonej licencji CC, która stanowi, że ze zdjęciem można zrobić (prawie) wszystko, byle podać autora oryginału.

Szanowny Panie,
Chciałem pogratulować dobrego zdjęcia. Nie korzystamy z wymienionych przez Pana agencji stockowych, za to Pana zdjęcie jest udostępnione na zasadach wolnej licencji w wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maska_przeciwgazowa
Zdjęcie w metadanych nie miało też nazwiska autora nie było w opisie złamane przez żadną agencję ani nie posiadało znaków żadnych znaków identyfikacyjnych, z tych względów użyliśmy go w Przekroju. W tej chwili wielu autorów w pełni świadomie udostępnia swoje prace na stronie wikipedii. My używamy z tego typu źródła b.rzadko ale tym razem się zdarzyło. Jeżeli Pana zdjęcie zostało podpięte do wikipedii bez Pana zgody proszę po pierwsze tam zgłosić naruszenie praw, a jeśli chodzi o nasze wydawnictwo wycenimy publikację i rozliczymy się z Panem indywidualnie. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie Pana usatysfakcjonuje. Prosiłbym zatem o przesłanie danych do rozliczenia.

pozdrawiam
---------
Mazur Franciszek
Przekrój / Sukces
Fotoedycja




RE: Złodziejskie praktyki - niserin - 2012-07-10

Bardzo profesjonalne podejście, szacunek dla nich.