Stock Board - forum fotografii stockowej
Złodziejskie praktyki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Złodziejskie praktyki (/watek-zlodziejskie-praktyki.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43


RE: Złodziejskie praktyki - photomim - 2012-03-19

ja jestem za "nie wygrasz nie płacisz" czyli procent od wygranej uczciwe i motywujące, oczywiście wpisowe do sądu to nasz problem .A gdyby prawnik przegrał nikt nie będzie miał wyrzutów do Blasa ,że polecił leniwego prawnika Icon_wink Wówczas nic nie trzeba organizować wystarczy ,że prawnik zaloguje się na forum i zacznie zbierać zamówienia.Kilka osób w potrzebie już jest więc szanse na pierwsze pare tysięcy zł są.


RE: Złodziejskie praktyki - Rumpelstiltskin - 2012-03-19

(2012-03-19, 19:34:13)blas napisał(a): [...]
No i jak już płacić np 50/msc to co z tego mamy? [...]

Sorry Icon_wink Ja tyle miesięcznie na stokach nie zarabiam Smile))))))))))))))


RE: Złodziejskie praktyki - piotr290 - 2012-03-19

nie żebym reklamował, ale z tego co znalazłem w necie to już ich druga sprawa o zdjęcia, więc może zrobią specjalizację i będę z tego czerpać dochód, tak jak napisał photomim, procent od wygranego odszkodowania
"W związku z tym, że sprawca nie odpowiedział na nasze pismo, zostanie wysłane zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Chcieliśmy dochodzić odszkodowania bez pociągania do odpowiedzialności karnej, ale teraz takiej możliwości właściwie nie ma – komentuje sprawę pełnomocnik Jakub Szczotka z Kancelarii Adwokackiej Lang&Wspólnicy."


RE: Złodziejskie praktyki - blas - 2012-03-19

Chyba nie wiecie o czym mówicieSmile
Żaden prawnik nie pójdzie na takie coś że "zobaczysz zł jak wygrasz sprawę" Smile
Sami widzicie, że 99% winowajców idzie na ugodę, czyli usuwa fotki - żadnej sprawy nie ma, a praca została wykonana.
Tak to działa na rynku audio-wideo(filmy/muzyka). Nielegalne materiały znikają z netu.
Oczywiście w przypadku potencjalnej sprawy, to już inna bajka w kwestii prowizji.
Żeby doszło do sprawy winowajca musiał by iść w zaparte "to moje zdjęcie" "mam prawo tak używać jak mi się podoba" itd. Mało która firma będzie na tyle głupia...

Zatem potencjalni zainteresowani niech sobie wybiją z głowy sądowe walki o miliony z powodu fotki RF, którą można używać wiecznie za $1, czy nawet za $28.

Nie taki byłby cel. Ale o tym jak już ktoś pociągnie temat dalej.


RE: Złodziejskie praktyki - canion - 2012-03-20

To nie jest tak że wystarczy skasować ukradzione zdjęcie i winowajca jest czysty. Jeśłi masz sceeeny potwierdzone Notarialnie to trzymasz taką strone www za jaja. suma zadoścuczynienia pewnie niewielka ale 1-2 K też na ulicy nie leżą. z tym że to trzeba robić na powążnie od A do Z. wszelkie PW rozmowy typu "ukradliście zdjęcie - usuńcie albo podam do sądu" złodzieje mają tam gdzie lampa nie doświetla. Usuną NAsze zdjęcie a na to miejsce wstawią inne kradzione kolegi stockera .ich nie zaboli a stockerzy nadal dostają po dupie. Jak nie jeden to drugi.

Powtórze. Nic tak dobrze edukacyjnie nie działa jak przedsądowe Pismo z Kancelarii Prawnej. Z tym że pismo jest tylko jednym z klocków całej układanki .

blas - piszesz że filmy/muzyka znikają z netu po zgłoszeniu. to prawda. ale skąd wiesz jaki jest dalszy ciąg sprawy. Bo ja np znam sprawę grafika który swój blog "udzwiękowił" jednym z hitów disco polo / pomińmy sprawę bezguścia Icon_wink /. jakiś miesiąc potem otrzymał profesjonalne pismo z Kancelarii o naruszenia praw autorskich i majątkowych z wariantami załatwienia sprawy. Poszedł na ugodę, wypłacił 5 K zespołowi. Można? Całość od momentu gdy stronę"udzwiękowił zajumaną ścieżką" do momentu jak przyszło zrobić mu przelew kasy trwała 1,5 miesiąca. Szybko i sprawnie.

To nie działa tak że jak ukradniesz auto i cię złapią to mówisz że oczywiście własnie miałeś oddać i jesteś czysty jak łza.

Jeśłi macie jakiśkontakt z Kancelarią Prawną to może niech ta osoba wybierze sie na krótką rozmowę i przedstawienie sytuacji. Zobaczymy jak widzą to prawnicy i co zaproponują. w zasadzie to ja sam w głowę zahodzę czemu Stocki które mają i środki i możliwości nie wynajmą Dobrej Międzynarodowej Kancelarii żeby zadusić wszelkiego rodu bezpłatne rozdawacze zdjęć. Bo mnie krew zalewa jak przeglądając kilkanaście takich rozdawaczy widzę swoje i zdjecia kolegów pobrane bezpłatnie po 100-1000razy. Nawet jeśłi zareaguje szybko to i tak do czasu usunięcia mijają 2-3 dni. przez ten czas często upload dobija do 1000+. myśle, ze w skali całego netu i powiedzmy 20-30 pirackich stron to mamy doczynienia z rozdaniem zdjęcia na poziomie kilku tys.

a potem płacz że nowe zdjęcia sie nie sprzedają. a jak sie mają sprzedawać jak kompy grafików zawalone już pobranymy za free tysiącami zdjęć. W/g mnie legalny wolumen obrotu jaki jest na stockach to tylko niewielki % zapotrzebowania. wiekszość popytu rprzypada na przez pirackie strony www z czego my nie mamy ani centa . mało tego rynek jest zapełniany darmowo rozdanymi zdjęciami wiec i motywacja wśród grafików do zakupu kolejnych legalnych pakietów maleje. Tym bardziej że o ile EL jeszcze można jakoś skontrolować to sprzedązy hurtowej nie jesteśmy w stanie kontrolowąć nijak.


RE: Złodziejskie praktyki - edi - 2012-03-20

Jeden podstawowy problem jaki widze to:

po kilku takich akcjach tego samego stockera, myslisz ze graficy lub ci ktorzy kradna zdjecia i pozniej udostepniaja za free nie zorganizuja sobie czarnej listy stockerow od ktorych poprostu nie kupuja ? Tak swietnie zdaje sobie sprawe ze rynek polski to jest smieszny promil w calej mojej sprzedazy, ale zeby to sie nie roznioslo dalej :/
Ewentualnie atakow odwetowych i kradziezy calego portfolio a nastepnie udostepniania go na serwerach na calym swiecie.
Dlatego sensowniejsze wydaje mi sie powolanie jakiegos stowarzyszenia/fundacji ktora bedzie glownym oskarzycielem w przypadkach kradziezy lub nielegalnego wykorzystania fotek, powiedzmy ze oplata czlonkowska tak jak ktos gdzies napisal nawet 50zl/miesiac i juz te 500-1000 na abonament sie nazbiera dla kancelarii.
Pomysl bardzo sluszny i dobry tylko trzeba sie zastanowic nad szczegolami oragnizacyjnymi, bo jak wspomniano wyzej zbieranie spraw przez prawnika tutaj na forum i wymiana PW to jest smieszne i do niczego dobrego nie doprowadzi, jak walic to z grubej rury ! A kolejnosc taka jak napisal canion, grzeczne pisemko z rzadaniem wplaty powiedzmy 500-1000 na rzecz fundacji, nie dziala to przedsadowe wezwanie do zaplaty na stawke 2x lub 3x taka jak w pierwszym pismie (za olewke), jak dalej nie dziala to sprawa w sadzie.


RE: Złodziejskie praktyki - **luk** - 2012-03-21

co do odszkodowań i innych praktyk na darmowe cudze fotki klik



RE: Złodziejskie praktyki - Ariene - 2012-03-21

@**luk**
Trochę pojechało reklamami z newsa, niemniej dobrze, że coraz więcej się o tym mówi. Ludzie pożyczający sobie foty często zwyczajnie nie mają pojęcia co robią, jakie to ma konsekwencje i że w ogóle jest na to prawo.


RE: Złodziejskie praktyki - Ariene - 2012-04-24

Krótko w temacie Smile
Obraz w PG, iS http://multimed.bytom.pl/


RE: Złodziejskie praktyki - Rumpelstiltskin - 2012-04-24

(2012-03-21, 07:17:13)**luk** napisał(a): co do odszkodowań i innych praktyk na darmowe cudze fotki klik

Niestety, to tylko publicystyka oderwana o prawnej rzeczywistości Icon_neutral
Nie chce mi się z tym tekstem polemizować, ale o jego nieprofesjonalizmie świadczy choćby fakt używania określenia "kradzież" w stosunku do kopiowania fotek z netu. Otóż, zgodnie z KK, kradzież to zabór cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia, więc w tym wypadku nie ma najmniejszego zastosowania.
Mają natomiast zastosowanie przepisy karne Prawa autorskiego ... ale to inna bajka ...